"Zaszczytem była obecność premiera" - mówił po spotkaniu Puda. Zdaniem szefa rządu, "nie ma ważniejszej sprawy niż rolnictwo".

Czwartkowe rozmowy w ministerstwie rolnictwa dotyczyły bieżącej sytuacji w rolnictwie i możliwości rozwiązywania trudności związanych z funkcjonowaniem branży rolno-spożywczej.

Minister ocenił, że spotkanie było bardzo merytoryczne, trwało ponad 3 godziny. Sami związkowcy i rolnicy mówi, że znacznie lepiej rozmawiać jest tutaj niż na ulicy - podkreślił.

Puda zaznaczył, że jest wiele obszarów, którym rząd chce pomagać rolnikom. Jak mówił, "Przygotowujemy Polski Ład dla rolnictwa, zbierając informacje od rolników i pytając ich, jakie mają potrzeby.

W spotkaniu, oprócz rolników, uczestniczyło ok. 30 przedstawicieli różnych organizacji i związków rolniczych. Między innymi pojawiło się dwóch przedstawicielu AGROunii, którzy jednak szybko spotkanie opuścili. Ze strony rządowej na sali obecnie byli też wiceministrowie i Główny Lekarz Weterynarii.

Minister poinformował, że wkrótce odbędzie się kolejne spotkanie w równie szerokim gronie, by podsumować działania, które udało nam się dotychczas przeprowadzić.

Dużym wyzwaniem jest zmiana sposobu ubezpieczeń, mówiliśmy również o tym, że musimy mocno zawalczyć o gospodarstwa rodzinne, szczególnie jeżeli chodzi o walkę z ASF - zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Puda zaapelował do Ministra Klimatu i do Polskiego Związku Łowieckiego o skuteczniejszy odstrzał dzików, bo bez tego nie uda się zwalczyć choroby.

Minister przypomniał, że postulaty części związkowców dotyczyły rozwiązań, które już są realizowane m.in. chodzi o ogłoszony program wsparcia dla hodowców utrzymujących trzodę chlewną, szacowany na 200 mln zł. - Apeluję do rolników, aby korzystali z tych środków - powiedział Puda.

Ministerstwo rolnictwa poinformowało na Twitterze, że na realizację form pomocy oraz wsparcia dla rolników poszkodowanych w wyniku strat związanych z pandemią, chorobami zwierząt, klęskami żywiołowymi, upadłością pośredników zaplanowano blisko 1,75 mld zł. Do tej pory wydano już ponad 640 mln zł, a do rozdysponowania pozostało ponad 1,1 mld zł.