Goszcząc w piątek w stacji TVP Info, Puda przypomniał że od lat namawia Polaków do wspierania lokalnych producentów rolniczych. Zaznaczył, że coraz więcej konsumentów jest świadomych tego, jak dobrej jakości są polskie produkty.

- Namawiamy wszystkich, aby kupować bezpośrednio od rolników, namawiamy do samozbiorów - powiedział minister. Jak wskazał, rolniczy handel detaliczny (RHD) jest rozwiązaniem korzystnym zarówno dla osób z miasta chcących kupić świeże produkty rolne, jak i dla samych rolników, którzy w ten sposób mogą obniżyć swoje koszty i dostać lepszą cenę niż w przypadku sprzedaży przez pośredników.

- W ramach Polskiego Ładu poszerzamy możliwość kupowania od rolników nie tylko w najbliższym sąsiedztwie, ale w całej Polsce - powiedział szef MRiRW. - Rolnicy będą mieli podniesiony limit kwoty do 100 tys. zł, COVID-19 natomiast pokazał, że długie łańcuchy dostaw się nie spisały - ocenił polityk. Jak przypomniał, w Europie żywność średnio przemieszcza się 177 km, zanim trafi na stół.

Puda powiedział, że przygotowywana w ramach Polskiego Ładu ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych będzie dotyczyła wszystkich rolników ze wszystkich grup. - W ramach tej ustawy będziemy wprowadzać pakiety dotyczące prawa, gospodarki, wśród ułatwień są też ułatwienia podatkowe - zadeklarował. - Obecnie zbieramy informacje dotyczące różnych absurdów, również legislacyjnych, chcemy, żeby rolnictwo miało dużo łatwiej, żeby rolnicy zamiast zastanawiać się, jaki trzeba przepis pokonać, mogli po prostu zająć się uprawianiem ziemi - dodał minister rolnictwa.

- Chcemy te ułatwienia jak najszybciej wprowadzić. Wiele innych zmian, dotyczących ubezpieczeń, rozwiązań w zakresie paliwa, ustawy o rolniczym handlu detalicznym i ustawa o paliwach już są procedowane i w ramach 100 dni Polskiego Ładu zostaną przyjęte - powiedział Puda.

Rozwiązania Polskiego Ładu dla rolnictwa to m.in. możliwość sprzedaży produktów rolnych w ramach RHD nie tylko w miejscu zamieszkania rolnika, ale i na terenie całej Polski, powiększenie kwoty wolnej od podatku z takiej sprzedaży do 100 tys. zł, a także zmiany w systemie ubezpieczeń działalności rolniczej.