O darowiźnie poinformował we wtorek rzecznik prasowy spółki Marek Sieprawski.

- Wsparcie tych dwóch placówek, które stają na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem w naszym regionie, jest dla nas sprawą priorytetową - powiedziała cytowana w komunikacie prezes zarządu Grupy Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" Anna Zarzycka-Rzepecka.

Nowocześnie wyposażony ambulans trafi do Szpitala Specjalistycznego w Puławach, który w związku z pandemią koronawirusa został - jako jedyny w woj. lubelskim - przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny i włączony do sieci 19 szpitali, które mają zajmować się pacjentami chorymi oraz z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Natomiast Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii im. gen. Karola Kaczkowskiego w Puławach otrzyma środki na zakup specjalistycznych urządzeń i akcesoriów do przeprowadzania testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Placówka ta dysponuje laboratorium o najwyższych standardach, które - jak podał Sieprawski powołując się na ministerstwo obrony narodowej - będzie w stanie wykonywać do 350 testów wykrywających koronawirusa na dobę.

Zarządy i rady nadzorcze czterech kluczowych spółek Grupy Azoty - czyli Grupy Azoty, Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn, Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police i Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" - podjęły 14 i 15 marca uchwały o przekazaniu po 750 tys. zł na darowizny na rzecz instytucji i jednostek działających w zakresie zwalczania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Sieprawski zaznaczył, że wszystkie działania Grupy Azoty związane z darowiznami prowadzone są w porozumieniu z ministerstwami zdrowia oraz aktywów państwowych.