PRZEGLĄD PRASY: - Jak nie upały, to świńska górka. Jak nie powodzie, to majowe przymrozki. Każda możliwość i powód jest dobry dla wicepremiera Andrzeja Leppera i jego urzędników, by sypnąć rolnikom kasą - pisze Karolina Grzegorczyk. Zatem pytanie brzmi, dlaczego Andrzej Lepper tak beztrosko rozdaje nasze wspólne pieniądze, czyżby przy okazji zbijał na tym polityczny kapitał?

Jak wynika z szacunków ekspertów, pomoc państwa dla sadowników, których gospodarstwa ucierpiały podczas tegorocznych przymrozków wyniesie około 230 mln zł. Mniej więcej tyle samo kosztowała budżet państwa zeszło roczna susza. Na domiar złego ceny większości podstawowych produktów (m. in. mąka, ziemniaki) poszły w górę. Dalej z kasy podatników poszły grube miliony na kredyty klęskowe, dopłaty do nasion i na zboże dla hodowców. Wszystkie te klęski w rolnictwie łącznie będą nas kosztowały około 755 mln. zł.

Zatem należy się zastanowić, czy nie można było zapobiec całemu kryzysowi ze świńską górką; czy nie można było przyśpieszyć prac nad ustawą o ubezpieczeniach rolniczych?

Tyle idzie z budżetu:

SZUSZA – 425 mln. zł
- 230 mln zł zapomogi dla gospodarstw rolnych: z kiszeni każdego pracującego podatnika ubyło 16zł.
- 15 mln. zł dopłaty na kupno nasion: każdy podatnik musiał oddać z budżetu po 1,04 zł.
- 80 mln. zł poszło na przekazanie po tonie zboża dla hodowców zwierząt: 14,4 mln. zatrudnionych rodaków wydało na to po 5,5 zł.
- 100 mln. zł to dopłaty państwowe do kredytów klęskowych: każdy zarabiający i oddający podatki do budżetu dorzucił 7 zł.

ŚWIŃSKA GÓRKA – 100 mln. zł
-100 mln. zł na skup trzody chlewnej: wszyscy zatrudnieni rodacy ze swoich podatków wydali na to po 7 zł.

MROZY – 230 mln. zł
-230 mln. zł: prawdopodobnie tyle wyda rząd na zapomogi: każdy pracujący Polak odda na ten cel ze swoich podatków 16 zł.

Za co jeszcze zapłacimy:

- Jabłka – 5,12 zł/kg wzrost ceny o 1,92 zł.
- Gruszki – 4,00 zł/kg wzrost ceny o 1,50 zł.
- Śliwki – 6,00 zł/kg wzrost ceny o 2,50 zł.
- Truskawki – 5,60 zł/kg wzrost ceny o 2,10 zł.
- Chleb – 3,20 zł/kg wzrost ceny o 1,00 zł.
- Makaron – 6,22 zł/kg wzrost ceny o 1,00 zł.
- Ziemniaki – 2,70 zł/kg wzrost ceny o 1,70 zł.

 Źródło: Fakt