Tematyka konferencji spotkała się z dużym zainteresowaniem rolników Pomorza i Kujaw. Sala konferencyjna KPODR Oddział w Przysieku, wypełniona była do ostatniego miejsca. Trzeba było ustawiać dodatkowe krzesła w przejściach.

Przybyli rolnicy aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadając prelegentom szereg szczegółowych pytań. Zadawano je w czasie do tego przewidzianym, jak również podczas przerw. Dr Grzegorz Doruchowski z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, wyjaśniał niuanse dotyczące doboru dysz do opryskiwaczy. Jak się okazuje, jeszcze nie wymyślono dyszy uniwersalnej, pozwalającej na efektywny oprysk w każdej uprawie i w każdych warunkach pogodowych.

Dr Witold Szczepaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, nie jest w tym regionie osobą anonimową. Od szeregu lat, rolnicy gospodarujący w tym regionie mogą liczyć na jego pomoc w zakresie odżywiania mineralnego roślin. Być może, właśnie wcześniejsze, bardzo liczne ich kontakty z osobą dr. Szczepaniaka, spowodowały wyjątkową otwartość przybyłych, do zadawania pytań i prowadzenia dyskusji.

Żywiołowy referat prof. Marka Korbasa z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu, dotyczący ochrony rzepaku ozimego przed chorobami (nie tylko grzybowymi) jak również ogłaszane w jego trakcie konkursy sprawiły, że prelegenta zasypano pytaniami daleko wykraczającymi poza jego zasadniczą działalność naukową. Profesor nie bronił się przed odpowiedziami z zakresu nawożenia rzepaku ozimego, stosowania w nim retardantów, czy obrony tej rośliny przed śmietką kapuścianą. Miniona jesień stała pod znakiem śmietki w rzepaku. Szkodnik był szczególnie dokuczliwy na glebach zlewnych, na których porażenie roślin – już w fazie 2 liści właściwych, dochodziło niekiedy do 50 proc.

Przed nami kolejne spotkania. Najbliższe odbędzie się odbędzie się 10 lutego 2015 roku, pod Lidzbarkiem (powiat działdowski, woj. warmińsko-mazurskie). Dokładny adres: Centrum Konferencyjno - Rekreacyjne Wellavil, Kurojady Ciechanówko 15, 13-230 Lidzbark.