Ciągnik od prawie 40 lat stał na betonowym postumencie na terenie Zespołu Szkół Rolniczych w Rusocinie. Ursus C45/ C451 to pierwszy polski ciągnik rolniczy.

Bartosz Gondek, historyk, dziennikarz motoryzacyjny i entuzjasta dawnej motoryzacji, który wraz z Marcinem Tyminskim wpadł na pomysł remontu pojazdu, poinformował, że produkcja traktora, opartego na konstrukcji niemieckiego ciągnika Lanz Bulldog, rozpoczęła się w 1947 r. i trwała do 1965 roku.

- Bez Ursusa C45 lub C451 nie obyła się żadna kronika filmowa, kręcona w latach 50 - tych podczas żniw, czy na wielkich budowach socjalizmu - dodał. Powiedział, że "modele C45 i C451 różniły się głównie tym, że C45 był na kołach stalowych a późniejszy model, po modernizacji w 1954 roku już jako C451 był na kołach ogumionych". - To jest ten sam ciągnik tylko z innymi kołami - dodał. Traktor został wykorzystany na słynnych socrealistycznych plakatach propagandowych PRL: "Kobiety na traktory" i "Młodzieży - naprzód do walki o szczęśliwą socjalistyczną wieś polską".

Ważący ponad trzy tony traktor został we wtorek zdjęty z 30-centymetrowego cokołu i przeholowany do hali warsztatowej na terenie szkoły rolniczej, gdzie będzie remontowany. Starosta powiatu gdańskiego, Cezary Bieniasz - Krzywiec ma nadzieję, że wyremontowany i sprawny technicznie pojazd będzie mógł być zaprezentowany w czerwcu przyszłego roku. - Trudno wyobrazić sobie lepszą wizytówkę szkoły, będącej obecnie jedyną w województwie o profilu mechanizacji rolnictwa - tłumaczy. Starostwo zadeklarowało finansowanie remontu.

Gondek uważa, że C451 to "dziś prawdziwa techniczna skamielina". - Już samo uruchamianie silnika, odbywające się przez podgrzewanie znajdującej się z przodu gruszki żarowej lampą lutowniczą, wyjmowanie koła kierownicy i wkładanie go w jedno z bocznych kół zamachowych to dziś prawdziwe przedstawienie - dodał.

- Jak wszystko dobrze pójdzie, to planujemy, że sprawny C451 pojawi się na paradzie z okazji 11 Listopada w przyszłym roku w Gdańsku - dodał.

Gondek szacuje, że w kraju może być jeszcze kilkadziesiąt takich maszyn, głównie na południu Polski. Powiedział, że w Pomorskiem, oprócz egzemplarza z terenu szkoły rolniczej, znane są mu dwa pojazdy: w Słupsku, gdzie należy do prywatnej osoby i w oddziale Pomorskiego Oddziału Doradztwa Rolniczego w Starym Polu, gdzie stoi w charakterze pomnika.

Zwrócił uwagę, że także na terenie powiatu gdańskiego pracowała pierwsza polska traktorzystka, Magdalena Figur, znana z plakatów propagandowych. Była ona szefową pierwszej brygady traktorów w Błotnikach na Żuławach. Gondek zaznaczył, że do wykonania pierwszego plakatu w 1949 roku wykorzystano amerykański traktor marki John Deere; później były wykorzystywane polskie Ursusy C45 i C451.

W uroczystej inauguracji renowacji uczestniczyli m.in. władze powiatu gdańskiego, uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Rolniczych w Rusocinie oraz entuzjaści dawnej motoryzacji i historii.