- Podczas Światowych Dni Młodzieży chcemy pokazać Polskę jako kraj przepięknych zasobów przyrodniczych. Mamy 23 parki narodowe, unikatowe w skali świata. To są perły w naszej koronie - podkreślił w trakcie czwartkowej konferencji prasowej minister środowiska Jan Szyszko.

Dodał, że Polska stanowi też wyjątkowy, dobry przykład realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju. - Nie ulega wątpliwości, że Polska to unikat pod względem zasobów przyrodniczych i roli człowieka w tych zasobach. Zasoby były użytkowane przez człowieka, przez wieki służyły one człowiekowi, nie straciliśmy ani jednego z występujących u nas gatunków. To jest typowy przykład zrównoważonego rozwoju - korzystaj z zasobów przyrodniczych i miej ich coraz więcej - wskazał.

Jako przykład Szyszko wskazał Lasy Państwowe, które, gospodarując polskimi lasami, cały czas zwiększają ich areał. - Dzięki polskim tradycjom, dzięki polskiej szkole leśnej można powiedzieć, że mimo prowadzenia gospodarki leśnej, lasów mamy coraz więcej. O ile w 1945 r. zapas drewna kształtował się na poziomie 900 mln m sześc., to teraz mamy ponad 2,5 mld m sześć. - podkreślił.

Minister poinformował, że z okazji ŚDM i wizyty papieża Franciszka wśród pielgrzymów dystrybułowana będzie książka-przewodnik "Cud natury - dar spotkania", w której oprócz atrakcji turystycznych, przedstawione są regiony Polski z ich unikatowymi zasobami przyrodniczymi - tak flory, jak i fauny.

Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek wyjaśnił, że w przewodniku znalazły się także cytaty Jana Pawła II. "Tu z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pół, srebro jezior i rzek, tu śpiew ptaków brzmi szczególnie, znajomo po polsku" - przytoczył jeden z nich wiceminister.

Dodał, że oprócz papierowej wersji przewodnika, która będzie przekazana diecezjom, dostępna będzie także wersja mobilna. Wskazał, że do przewodnika dołączone są dwie mapy - Polski oraz Małopolski. Dzięki nim można się zorientować, gdzie znajdują się np. ważne parki narodowe i krajobrazowe, gdzie występują unikatowe dla danego regionu gatunki roślin i zwierząt.

Przewodnik jest w trzech językach: polskim, angielskim i hiszpańskim.

Obecna na konferencji rzeczniczka IMGW Katarzyna Bieniek poinformowała ponadto, że Instytut przygotował specjalną aplikację pogodową, z której mogą skorzystać pielgrzymi. Można ją pobrać ze strony IMGW oraz oficjalnej strony ŚDM. Aplikacja dostępna jest w ośmiu językach m.in: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim i włoskim.

Czym aplikacja różni się od "zwykłej" prognozy pogody? Jak wyjaśniła Bieniek, synoptycy Instytutu przygotowali dedykowaną prognozę dla 38 diecezji w Polsce. Można się dowiedzieć np., jaka jest krótkoterminowa i średnioterminowa prognoza, jakie mogą być opady, jaka będzie minimalna i maksymalna temperatura.

Dzięki aplikacji można dowiedzieć się też, jak się ubrać, by danego dnia mieć jak największy komfort termiczny, ile wypić wody w ciągu godziny, by uzupełniać ją do poprawnego funkcjonowania organizmu.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie w dniach 25-31 lipca, od 27 lipca uczestniczyć będzie papież Franciszek. Od 20 do 25 lipca, w ramach przygotowań do głównych wydarzeń, w całej Polsce odbywają się tzw. Dni w Diecezjach.