- Dzisiaj mogę potwierdzić, że taką propozycję wyjściową opieramy na dotychczasowych dobrych doświadczeniach, a więc ministerstwie pracy i polityki społecznej, ministerstwie rolnictwa, ministerstwie gospodarki - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie Pawlak.

Podkreślił, że na temat kształtu przyszłego rządu będą jeszcze prowadzone rozmowy. Zwrócił uwagę, że cały czas odbywa się też dyskusja na temat struktury nowej Rady Ministrów. Przypomniał, że nad reformą centrum administracji w zeszłej kadencji pracował specjalny zespół. Jak wyjaśniał jego zadaniem było uporządkowanie instytucji centralnych, takich jak ministerstwa.

- Dotychczasowe doświadczenia, np. związane z MSWiA, wskazują, że lepiej będzie rozdzielić te działy administracji - oświadczył. Przypomniał, że premier Donald Tusk mówił też o utworzeniu nowego ministerstwa odpowiedzialnego za cyfryzację.

- Przyklejenie zadań związanych z informatyzacją do MSWiA odbyło się pod potrzeby jednego z poprzednich ministrów. Dzisiaj wydaje się, że trzeba się na nowo zastanowić, gdzie byłby ten koordynacyjny urząd, czy osoba, która by sprawy informatyzacji koordynowała - zastrzegł wicepremier.

Według Pawlaka sprawa, kto ostatecznie będzie kandydatem Platformy na marszałka Sejmu nie jest jeszcze całkowicie przesądzona. - Na posiedzeniu Sejmu, prawdopodobnie 8 listopada będziemy tę sprawę rozstrzygać i przed tym terminem pojawią się już takie ostateczne propozycje kandydatur - uważa szef ludowców.