- Rolnicy zablokowali ruch dokładnie na 222. kilometrze drogi krajowej nr 1 w miejscowości Stary Zbrachlin. Protestujący uniemożliwiają przejazd w obie strony, przechodząc nieustannie przez istniejące tu przejście dla pieszych - powiedział p.o. oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Aleksandrowie Kujawskim Łukasz Kochanowski.

Rolnicy zapowiedzieli, że blokada potrwa nawet do godziny 16. Policja wyznaczyła objazdy dla samochodów osobowych przez miejscowości Siutkówko-Zbrachlin-Michalin.

- Samochody ciężarowe nie mogą z niego korzystać, dlatego tworzą się niestety korki. Protestujący przyrzekli jednak, że co 30 minut będą robić dziesięciominutowe przerwy, by ciężarówki mogły przejechać - dodał Kochanowski.

Protest został zwołany przez stowarzyszenie zrzeszające wierzycieli spółki Jantur z pobliskiej Nieszawy. Firma zajmująca się m.in. skupem zboża i płodów rolnych zbankrutowała dwa lata temu, pozostawiając około 80 mln zł długów.

Poszkodowani rolnicy, którzy mają nikłe szanse na odzyskanie swoich pieniędzy, domagają się energiczniejszych działań wymiaru sprawiedliwości wobec właścicieli i zarządu Janturu, podejrzewanych o oszustwa i fałszowanie dokumentacji spółki w okresie jej działalności.