W opinii sądu domniemany poszkodowany kłamał, a do zarzucanych oskarżonym czynów nigdy nie doszło - donosi portal TVN24. Prokuratura oparła akt oskarżenia wyłącznie na relacjach domniemanego pokrzywdzonego, tymczasem uzależniony od alkoholu 55-latek ma skłonność do fantazjowania i zmyślania. Sąd wskazał przy tym na brak jakichkolwiek dowodów przestępczych działań i uniewinnił trzech rolników oskarżanych o zniewolenie bezdomnego. Za postawione zarzuty groziło im do 15 lat więzienia.

Oskarżeni w tej sprawie to: Łukasz J., Łukasz T. oraz Wojciech J. - trzej rolnicy z okolic Dolnej Grupy w gminie Dragacz (woj. kujawsko-pomorskie). Prokuratura oskarżała ich oto, że przetrzymywali siłą 55-latka i zmuszali go do niewolniczej pracy w gospodarstwie. Domniemany pokrzywdzony miał przebywać tam od czerwca 2017r. skuszony obietnicą pracy za dobre wynagrodzenie i z opieką medyczną. Podejrzani mieli mu tam jednak grozić, bić do nieprzytomności i dręczyć. 55-latek twierdził, że pobitego zamykano go w kontenerze, gdzie przez kilka dni dostawał tylko wodę, chleb i wiadro na nieczystości. Bezdomny twierdził, że kilkakrotnie próbował uciec, ale udało mu się to dopiero w Wielkanoc 2018 roku. Wtedy o ratunek poprosił siostrę, która powiadomiła o wszystkim policję.

9 kwietnia podejrzanych o te nieludzkie czyny rolników zatrzymali antyterroryści. W trakcie przeszukania posesji policjanci zabezpieczyli ponad 240 kilogramów nielegalnego tytoniu. Zatrzymani usłyszeli więc również zarzuty popełniania przestępstw skarbowych - za nielegalną produkcję krajanki tytoniowej i wprowadzanie jej do obrotu. Skarb Państwa z tytułu akcyzy miał na tym procederze stracić ponad 240 tysięcy złotych. Dwóch z zatrzymanych mężczyzn – Łukasza T. i Wojciecha J. – oskarżono jeszcze o trzecie przestępstwo. Miali oni wymusić na innym rolniku odstąpienie od udziału w przetargu na zakup ziemi. Żaden z rolników nie przyznał się jednak do jednak do żadnego z zarzucanych czynów.

Choć sąd uwolnił oskarżonych od oskarżeń o zniewolenie bezdomnego, dwie pozostałe sprawy wciąż czekają na rozstrzygnięcie w sądzie.