Rolnicy nie zgadzają się z niskimi cenami, które są im oferowane w skupach zbóż. Pikietę zorganizował Komitet Protestacyjny Rolników Powiatu Brzeskiego, ale uczestniczyli w niej również rolnicy z innych powiatów. Mieli syrenę alarmową i transparenty z napisami "Tyle Polski ile polskiej ziemi w rękach polskich rolników", "Bossowie surowce importują, rolnicy za darmo pracują".


- Nie liczyłem dokładnie, ile straciłem. W tym roku ceny na rzepak i pszenicę były niższe nawet o 50 proc. niż w ubiegłym roku - powiedział Eugeniusz Lechowicz, rolnik ze Skarbimierza. - Część plonów sprzedałem, a resztę przechowuję, licząc na to, że ceny się poprawią - dodał.

Protestujący odśpiewali rotę, a następnie odczytali pismo kierowane do wojewody opolskiego Ryszarda Wilczyńskiego. Domagali się także spotkania z nim, bądź jego zastępcą Antonim Jastrzembskim, ale żadnego z nich nie było w urzędzie. Rolnicy chcą, by takie spotkanie odbyło się w ciągu najbliższych siedmiu dni. W urzędzie wojewódzkim protestujący złożyli petycję.

- Rolnicy są niezadowoleni z akcji skupowej płodów rolnych: rzepaku i zbóż. Pytamy się, czy wojewoda jako przedstawiciel rządu podjął jakieś kroki, by wyjaśnić negatywną sytuację w skupie - mówił Andrzej Andruchów z Komitetu Protestacyjnego Rolników Powiatu Brzeskiego.

Rolnicy domagają się wyjaśnienia, dlaczego nie ma ceł zaporowych na import zbóż i rzepaku z Ukrainy oraz dlaczego są duże rozbieżności cenowe w punktach skupu zbóż. Chcą też, by państwo przyjrzało się temu, czy nie doszło do zmowy cenowej przez wiodące podmioty skupowe.

- Chcemy wiedzieć, czy ludzie sprawujący władzę są świadomi, że polski rolnik stracił ok. 2,5 tys. zł z hektara, co będzie stanowić zysk globalnych koncernów. Czy rząd ma świadomość, że środki, które wywędrują za granicę nie przysłużą się rozwojowi państwa polskiego? - mówił Andrzej Andruchów.

Protestujący zarzucili rządowi, że stawia ich w gorszej sytuacji wobec rolników z innych unijnych państw, co ma szczególne znaczenie w przededniu umożliwienia obcokrajowcom zakupu polskiej ziemi.

- Warunki na rynku dyktują koncerny, które mają duże pieniądze. Część zakładów przetwórczych nie jest w naszych rękach - powiedział Bogdan Zioła, członek Krajowej Rady Izb Rolniczych. - Jesteśmy zwolennikami interwencji państwa na rynku skupu zbóż. Spadki na zachodzie Europy też są, ale sięgają jedynie 10 proc., a u nas wynoszą po 40 proc. Ludzie, którzy zaciągnęli kredyty i kupili maszyny za chwilę będą mieli problemy z płynnością finansową. Państwo powinno zadbać o to, by mogli spłacić te kredyty - dodał.

Rok temu rzepak skupowany był po 2-2,2 tys. zł za tonę. W tym roku ceny skupu to 1,3-1,4 tys. zł za tonę. Według wyliczeń ośrodka doradztwa rolniczego przy plonie 3,5 t z hektara i doliczeniu dopłat cena rzepaku musiałaby wynosić 1,7 tys. zł, by rolnicy wychodzili "na zero". Spadają też ceny innych zbóż, np. pszenicy czy żyta. W ub. roku pszenicę można było sprzedać za 900-1000 zł za tonę, a w tym roku jej ceny wynoszą 580-600 zł.