Rolnicy protestują przeciwko planom budowy kopalni odkrywkowej na terenach gmin Krobia i Miejska Górka, gdzie znajduje się złoże węgla brunatnego Oczkowice. Powodem zaostrzenia protestu mieszkańców i środowisk rolniczych jest zatwierdzenie wniosku, jaki przesłała do Ministerstwa Środowiska spółka PAK Górnictwo zależna od Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK). W dodatku w dokumentacji geologicznej podano, że zasoby surowca w tej części regionu wynoszą łącznie około miliard ton.

Sylwia Maćkowiak przewodnicząca stowarzyszenia "Nasz Dom", organizatora demonstracji przyznaje, że wtorkowy protest i blokada drogi jest najbardziej drastyczną formą sprzeciwu, jaką do tej pory podejmowali przeciwnicy budowy kopalni.

- Walczymy już prawie cztery lata w formie papierowej, ale to nie przynosi żadnych efektów, dlatego jesteśmy zmuszeni wyjść dziś na drogę - powiedziała Maćkowiak.

Według organizatorów demonstracji, budowa kopalni odkrywkowej może doprowadzić do zniknięcia z powierzchni ziemi ponad 20 wsi i skutkować całkowitym zanikiem rolnictwa na tym terenie.

- Jeżeli minister środowiska nie weźmie pod uwagę woli mieszkańców i rażących błędów, jakimi obarczona jest koncesja na poszukiwania złóż węgla, będziemy zmuszeni walczyć do końca i formy protestu mogą być jeszcze ostrzejsze - zapowiedziała Maćkowiak.

Demonstrujący zablokowali fragment drogi krajowej numer pięć pomiędzy Lesznem a Rawiczem. Około tysiąca osób maszeruje jednym pasem drogi, w przeciwnym kierunku porusza się blisko 300 ciągników.

Protest jest legalny, a w jego zabezpieczaniu bierze udział ok. 70 policjantów z kilku powiatów Wielkopolski. - Marsz przebiega spokojnie, nie zanotowaliśmy żadnych incydentów - powiedziała rzeczniczka leszczyńskiej policji Monika Żymełka.

Blokada drogi może potrwać do godz. 16.00. Policja wyznaczyła objazdy przez Gostyń i Górę.

Przeciwko budowie kopalni odkrywkowej środowiska rolnicze protestowały także w ubiegły czwartek przed Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu.

Jak podawała w grudniu w komunikacie ZE PAK, Spółka PAK Górnictwo w oparciu o zatwierdzoną zaktualizowaną dokumentację geologiczną złoża węgla brunatnego Oczkowice opracuje założenia techniczno-ekonomiczne na potrzeby wykonania analiz opłacalności eksploatacji złoża. W zależności od wyników tych prac, zostanie podjęta decyzja w sprawie złożenia wniosku o udzielenie koncesji na wydobywanie kopalin ze złoża.