Rolnicy alarmowali, że są w tragicznej sytuacji - podaje TVP. Info i cytuje producenta ogórków, Janusza Michalaka: - Straty ponosimy dzisiaj wszyscy, jak tu jesteśmy! Są nie do opowiedzenia! Ogórki można na giełdzie kupić po 10 groszy za kilogram, wystarczy zobaczyć ile w sklepie kosztują, a przy okazji policzyć ile my musieliśmy zainwestować w produkcję! Jesteśmy tak zdesperowani, że by warzywa się nie zmarnowały, na targowisku proponujemy je za darmo, ale nikt ich nawet nie chce, taka jest panika wśród ludzi! Jesteśmy w Unii Europejskiej, możemy swobodnie się poruszać po świecie, ale nasze warzywa są teraz blokowane! Bezpodstawnie! Minister musi coś z tym zrobić, tak dalej być nie może! To są chyba jakieś żarty do kwadratu!
Minister poinformował, że bierze pod uwagę możliwość wystąpienia o odszkodowania do Komisji Europejskiej, ale najpierw oczekuje spotkania unijnej Rady Ministrów Rolnictwa.


Podczas spotkania w Przysieku omawiane były również postulaty, które zostały zgłoszone przez gospodarzy 25 maja br. w trakcie protestów przed Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy - donosi TVP. Info.

- Żądamy ucywilizowania handlu produktów rolno-spożywczych, nie zgadzamy się na zróżnicowanie dopłat obszarowych w Unii Europejskiej! - ponownie przekazywał ministrowi oczekiwania rolników Antoni Kuś, przew. NSSZ RI „Solidarność".


O trudnej sytuacji hodowców trzody chlewnej mówił Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. Rolnicy wskazali ponadto na trudności związane z występującymi w tym regionie niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi o charakterze klęsk żywiołowych. Minister zapowiedział zmianę rozporządzenia dotyczącego przywracania potencjału produkcyjnego po katastrofach żywiołowych o kolejne zdarzenia.


Gospodarze z kolei podkreślali, że system ubezpieczeń w Polsce powinien zostać zmieniony. W tym województwie nie zakończyło się jeszcze szacowanie strat po majowych przymrozkach i gradobiciu, a rolnicy mają kolejne szkody przez nawałnice i burze. Realne staje się także widmo suszy. Od początku kwietnia do połowy maja, na obszarze tego regionu zanotowano minimalną ilość opadów. Już obecnie uwidaczniają się skutki niedoboru wilgoci w glebie - informuje TVP. Info.