Jak mówił, nie da się uzdrowić sytuacji w polskim rolnictwie, bez szeroko rozumianego oddłużenia. Ocenił, że PiS nie spełnił postulatu, który niósł na swoich sztandarach.

Dodał, że chodzi m.in. o zmianę obowiązującej ustawy o oddłużeniu rolników. Zaproponował, by wykreślić z niej przepisy dot. braku pomocy dla rolników w sytuacji, gdy przeciw nim toczą się sprawy cywilne lub mają dotyczenia z syndykiem lub komornikiem. Jak mówił szef rolniczego OPZZ, kolejnym problemem są egzekucje rolnicze.

Izdebski zauważył, że za czasów PiS kilka tysięcy gospodarstw rodzinnych zlikwidowano, głównie z powodu ASF. "Ale jak się dzisiaj okazuje, nie było takiej potrzeby, by rolnikom wybijać stada, bo wszyscy mówią jednogłośnie, że wektorem choroby są dziki i je trzeba odstrzelić, a nie zdrowe świnie rolnika" - argumentował.

Zdaniem Izdebskiego, by uzdrowić sytuację, te gospodarstwa, które przestały produkować trzodę powinny dostać realną pomoc od rządu, żeby mogły wznowić produkcję.

By dziś odbudować stada trzody i gospodarstwa, trzeba m.in. wprowadzić zakaz wydawania pozwoleń na budowę wielkoprzemysłowych chlewni przez koncerny mięsne, a ułatwić budowanie chlewni i obór rodzinnym gospodarstwom - uważa Izdebski.

Jeżeli chodzi o walkę z ASF, to trzeba przede wszystkim zlikwidować dziki. Jesteśmy bodaj jedynym krajem w Europie, który nie stosuje pasz dla dzikiej zwierzyny, tj. nie sypie tzw. pasów zaporowych - zaznaczył przewodniczący OPZZ RIOR. Wyjaśnił, że na brzegu lasu sypie się pas żywności, gdzie dziki się najadają i nie idą na pola rolników i nie robią tam szkód. Przy okazji myśliwy ma dzika na brzegu lasu i może prowadzić odstrzały przez cały rok, a nie tylko w zimą, gdy nie ma kukurydzy na polach.

Kolejną sprawa jest bioasekuracja. Zdaniem Izdebskiego nie może ona dotyczyć tylko rolników, myśliwy wchodząc do lasu musi mieć odzież ochronną, środki dezynfekcyjne i worek na patrochy (wnętrzności dzików).

Przewodniczący rolniczego OPZZ odniósł się też do sobotniej konwencji PiS w Kadzidle k. Ostrołęki (Mazowieckie) poświęconej rolnictwu. Wzięli z niej udział m.in prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Kaczyński podkreślił m.in. konieczność wsparcia lokalnych producentów żywności. "Chodzi także o szczególne wsparcie dla gospodarstw, które na tych samych zasadach, z własnych pasz, (...) z własnego chowu, produkują żywość, która jest sprzedawana lokalnie. Najmniej 100 złotych od jednego tucznika i 500 zł od jednej krowy, ale może być więcej" - powiedział prezes PiS.

- Przyjąłem tą informację z wielkim rozczarowaniem o dofinansowaniu rolnikom 100 zł do każdej sztuki trzody chlewnej i 500 zł do bydła - skomentował Izdebski. - Wszyscy doskonale wiemy, że jest to obietnica bez pokrycia finansowego - powiedział dodając, że to "unijne mrzonki", które mogą być ewentualne aktualne dopiero po 2021 roku.