PO chce umożliwić rolnikom nieopodatkowaną produkcję i sprzedaż. Projekt trafił wczoraj do marszałka Senatu.

Jednak, aby rolnik mógł skorzystać ze zmian musi spełniać następujące warunki: musi przetwarzać żywność osobiście i  z wyłączeniem linii produkcyjnych i technologii charakterystycznych dla produkcji na dużą skalę, produkcja ma być dokonywana z własnych surowców, ma mieć charakter pracy dodatkowej.

Senator Piotr Głowski z PO uważa, żeZmiany sankcjonują sytuację, która już istnieje na polskiej wsi. Mają być zachętą, żeby w przyszłości rolnicy zakładali firmy, prowadzili normalną działalność gospodarczą, a jednocześnie tworzyli silną promocję naszych lokalnych produktów wśród turystów. 

Platforma podkreśla, że w obowiązującym stanie prawnym rolnicy mogą wytwarzać i następnie sprzedawać, bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej i płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych, jedynie nieprzetworzone produkty roślinne i zwierzęce, a sprzedaż przetworzonej żywności odbywa się obecnie poza legalnym obrotem, w tzw. szarej strefie.

"To jest akcja, którą zaczynamy trwałą obecność na polskiej wsi" - mówił w środę szef klubu PO Grzegorz Schetyna. Zapewnił jednocześnie, że obecność PO na wsi nie spowoduje konfliktu z PSL.

Źródło: PAP/ farmer.pl