Funkcjonariusze CBŚP, Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego, Prokuratury Okręgowej w Częstochowie i niemieckich organów ścigania rozbiły międzynarodową grupę przestępczą, której członkowie działali na terenie obu państw i wyłudzali setki milionów złotych i euro. Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi, pierwsze wątki sprawy pojawiły się już w 2016 roku. Wówczas to policjanci CBŚP z Krakowa ustalili, że na terenie Polski działa międzynarodowa zorganizowana grupa przestępcza. Jej członkowie sprowadzali z Niemiec do Polski olej opałowy, który następnie nielegalnie był przetwarzany na olej napędowy, dystrybuowany później na terenie Polski.

Funkcjonariusze z Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego wpadli na trop innego wątku dotyczącego tej sprawy. Połączono oba wątki, scalając śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. Dzięki wspólnym działaniom, funkcjonariusze rozbili międzynarodowy gang.

Funkcjonariusze ustalili, że poprzez fikcyjne podmioty gospodarcze, w tym także zagraniczne, paliwo miało być transportowane w tranzycie przez teren Polski, najczęściej do krajów nadbałtyckich. W rzeczywistości po odbarwieniu było rozprowadzane na terenie RP jako olej napędowy. Według śledczych grupa mogła narazić Skarb Państwa na straty rzędu co najmniej 108 milionów zł z tytułu podatku akcyzowego i VAT po stronie polskiej. Natomiast straty z tytułu nieuiszczenia podatków na terenie Niemiec oszacowano na kwotę około 23 milionów euro. W skład grupy wchodziły osoby narodowości polskiej, niemieckiej, ukraińskiej i litewskiej.

W trakcie śledztwa m.in. zabezpieczono kompletną linię służącą do odbarwiania oleju opałowego, znajdującą się w miejscowości w okolicach Częstochowy. Podczas wcześniejszych działań łącznie zatrzymano 9 podejrzanych. Osobom tym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zarzuty popełnienia przestępstw karnych skarbowych. Kolejne działania funkcjonariusze CBŚP i KAS przeprowadzili na terenie woj. śląskiego. Tym razem zatrzymano 6 osób podejrzanych m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej działającej na terenie kraju i Europy. Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec nich areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy. Wśród zatrzymanych jest dwóch mężczyzn podejrzanych o kierowanie tą grupą. Niemieckie służby celne zatrzymały 4 osoby podejrzane o udział w gangu.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie podejrzanych, m.in. samochody, ciągniki siodłowe, cysterny, quady, biżuterię, dzieła sztuki (obrazy, meble, rzeźby) o znacznej wartości artystycznej i historycznej, a nawet… konie.