Festiwal Wielu Kultur i Narodów "Z wiejskiego podwórza" potrwa do niedzieli w Czeremsze, miejscowości położonej tuż przy granicy z Białorusią. To 21. edycja imprezy.

Ideą festiwalu jest pokazywanie i przybliżanie miejscowej społeczności innych kultur. To też okazja do poznania, czym jest i jak różny jest folk. Impreza - jak powiedziała PAP jedna z organizatorek Barbara Kuzub-Samosiuk - "ma zbliżać ludzi, uczyć ich otwartości i tolerancji".

Festiwal rozpocznie się w południe konferencją "Kultura a migracje - stan, wyzwania, perspektywy". Kuzub-Samosiuk powiedziała, że temat migracji jest obecnie bardzo ważnym i szeroko dyskutowanym tematem.

Natomiast wieczorne wydarzenia otworzy spektakl "Modlitwa. Teatr powszechny", który wraz z mieszkańcami Czeremchy zrealizował Michał Stankiewicz. To spektakl na podstawie reportaży noblistki Swietłany Aleksijewicz.

Na plenerowej scenie wystąpią zespoły m.in. z Zimbabwe, Węgier, Rumunii, Wenezuela, Turcji i Polski. Kozub-Samosiuk powiedziała, że ideą jest zapraszanie zespołów z różnych zakątków świata, które w swojej twórczości nawiązują do tradycji ludowej i ją interpretują.

Wystąpi m.in. grupa Mokoomba z Zimbabwe, która łączy tradycyjny zaśpiew afrykański z elektrycznymi gitarami i perkusją. Będzie można posłuchać też klezmerskieego zespołu Dobranotch z Rosji, którzy w swoim repertuarze mają pieśni z Rosji, Ukrainy i Białorusi oraz wielokulturowej grupy Light in Babylon z Turcji, który łączy brzmienia arabskie, irańskie, tureckie i hiszpańskie.

Na zakończenie festiwalu w niedzielę zagra Gypsy Ska Orquesta z Wenezueli, która specjalizuje się w muzyce ska, swing i cumbia.

Oprócz koncertów będzie można wziąć udział w licznych warsztatach np. bębniarskich, tańców rumuńskich czy kuchni nepalskiej i marokańskiej. Pokazane zostaną też filmy dokumentalne Jerzego Kaliny m.in. "Bieżeńcy" i "Siaroża" oraz Beaty Hyży-Czołpińskiej "Czytanie Puszczy" m.in. o ekologu Januszu Korbelu. Odbędzie się też przegląd harmonijkarzy ludowych, którzy swoją twórczość zaprezentują na głównej scenie.

W ramach festiwalu odbędzie się też II turniej piłki błotnej, w którym zagra 28 drużyn kobiecych i męskich.