W poniedziałek późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- Agencja udziela pomocy finansowej na realizację innych zadań wynikających z polityki państwa w zakresie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych, posiadaczowi co najmniej 50 sztuk chryzantem doniczkowych w fazie pełnej dojrzałości przeznaczonych do sprzedaży według stanu na dzień złożenia wniosku lub 200 sztuk chryzantem ciętych w fazie pełnej dojrzałości przeznaczonych do sprzedaży według stanu na dzień złożenia wniosku - napisano w rozporządzeniu.

Wsparcie finansowe będzie udzielone podmiotom, które są mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem, "któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi epidemią COVID-19".

Jak czytamy w rozporządzeniu, stawka pomocy, wynosi w przypadku: chryzantemy doniczkowej - 20 zł za sztukę; chryzantemy ciętej - 3 zł za sztukę.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

W ubiegły piątek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w związku z rosnącą liczbą zakażonych koronawirusem, od 31 października do 2 listopada cmentarze będą zamknięte. Zapowiedział też, że w związku z tą decyzją zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu.