Jak ustaliła "Rzeczpospolita", 15 marca nową partię zarejestrował warszawski sąd. "To spełnienie zapowiedzi prezesów Porozumienia Magdaleny Sroki i Agrounii Michała Kołodziejczaka o uruchomieniu wspólnego projektu politycznego" - czytamy. Jak przypomina gazeta, swoją współpracę oba środowiska ogłosiły na początku lutego. Magdalena Sroka poinformowała wówczas, że otrzymała "zielone światło" od zarządu krajowego swojej partii na współpracę z Agrounią.

Nie wszyscy posłowie Porozumienia byli za połączeniem z Kołodziejczakiem

Dziennik pisze, że współpraca ze środowiskiem, znanym dotąd z ostrych protestów rolniczych, okazała się nie do zaakceptowania dla części działaczy byłej partii Jarosława Gowina. Porozumienie opuścili m.in. poseł Michał Wypij i rzecznik partii Jan Strzeżek. Mimo to współpraca Agrounii z Porozumieniem się rozwija. Liderzy ugrupowań podpisali w połowie lutego w Sejmie deklarację ideową, zawierającą siedem punktów, m.in. usprawnienie instytucji publicznych, zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego i wprowadzenie bardziej skutecznej polityki demograficznej.

Sroka i Kołodziejczak zapowiedzieli też budowę wspólnej partii. I to już udało im się osiągnąć. Z naszych informacji wynika, że partia, zarejestrowana właśnie przez sąd, będzie miała charakter parasolowy, co oznacza, że wciąż będą działały zarówno Porozumienie, jak i Agrounia. Jej utworzenie w praktyce służy ominięciu przepisu o progu wyborczym 8 proc. dla koalicji. Dzięki stworzeniu wspólnej partii obowiązywał będzie próg 5 proc. - czytamy.