Akcję montażu rur prowadzi Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Białymstoku w ramach projektu "Ochrona siedlisk bobra europejskiego". Pieniądze na ten cel - 50 tys. zł - pochodzą z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Białymstoku. To druga taka akcja, pierwsza miała miejsce przed rokiem, choć miała mniejszy zasięg.

Jak powiedziała rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku Małgorzata Wnuk, rury zostaną zamontowane w miejscach, gdzie bobry powodują najwięcej szkód: w gminach Augustów, Czarna Białostocka, Rudka Waliły oraz na terenie działania Gminnej Spółki Wodnej "Brzozówka" oraz Gminnej Spółki Wodnej w Wasilkowie. W piątek takie rury montowano na terenie leśnictwa Polanki.

Według przyrodników, rury są skutecznym sposobem na ograniczanie podtopień. Rura "oszukuje" bobra, bo przez budowaną przez niego tamę przepływa woda, co zapobiega podtopieniom.

RDOŚ podkreśla jednak, że coraz więcej rolników składa wnioski o wypłatę odszkodowań za szkody bobrowe. W 2011 roku do RDOŚ wpłynęło ponad 1 tys. takich wniosków, napływają kolejne. Dyrekcja wypłaciła już łącznie 440 tys. zł odszkodowań, brakuje ponad 1 mln zł. Pieniądze mają pochodzić z rezerwy budżetowej, a RDOŚ ma nadzieję, że wszystkie te odszkodowania wypłaci do końca 2011 roku. Za 2010 rok wypłacono 1,8 mln zł ponad 1,2 tys. wnioskodawcom.

Szacuje się, że w Polsce żyje około 45 tys. bobrów, z czego ok. 15 tys. w Podlaskiem.

By ograniczać szkody będą się także odbywać redukcje tej populacji. RDOŚ wydała zgodę na odstrzał w 2011 roku 230 sztuk bobrów m.in. w gminach Drohiczyn, Grodzisk, Perlejewo, Ciechanowiec czy Siemiatycze. Odstrzały mogą być prowadzone jedynie poza sezonem rozrodczym, a więc od 20 września do końca lutego - poinformowała Wnuk. Zgoda nie oznacza, że tyle osobników zostanie odstrzelonych. Jak poinformowała Wnuk, w 2010 roku była zgoda na eliminację 200 osobników, odstrzelonych zostało 77.

RDOŚ wydaje też zgody na rozbieranie tam budowanych przez bobry. W tym roku wydano zgodę na rozbiórkę 193 bobrowych tam.