Zebrani w Sali Kongresowej samorządowcy podsumowują członkostwo Polski w Unii Europejskiej.

Z analiz wynika, że gminy wiejskie są dyskryminowane przy rozdziale unijnych funduszy. Z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich do samorządów trafi zaledwie 12% pieniędzy. Jeszcze gorzej jest z Regionalnymi Programami Operacyjnymi.

Marcin Poznański – Związek Gmin Wiejskich RP: będziemy zwracali uwagę rządowi, jak zawsze zresztą na nie dofinansowanie zadań oświatowych i zadań z opieki społecznej, które właściwie wszystkie skupione są na gminach łącznie z egzekucją funduszy alimentacyjnych.

Podczas Kongresu zostanie także omówiona sprawa procedowanej właśnie w Sejmie ustawy o funduszu sołeckim, która wśród wójtów i burmistrzów wzbudza wiele kontrowersji.

Marcin Poznański – Związek Gmin Wiejskich RP: dzisiaj kongres ma odpowiedzieć na bardzo trudne pytania. Czy wójtowie i rady gmin są w stanie przekazywać część władzy tam najniżej – do rad sołeckich.

Samorządowcy zapowiadają, że zamierzają wziąć aktywny udział w pracach sejmowych nad projektem, tak, aby ostateczna wersja ustawy odpowiadała interesom gmin.

Źródło: Agrobiznes/ Witold Katner