- Tydzień Kultury Beskidzkiej to z jednej strony przegląd zespołów prezentujących folklor wszystkich grup górali polskich, a z drugiej okazja do zobaczenia kultury ludowej innych krajów - powiedziała Anna Strojny z biura organizacyjnego.

Jak podkreśliła, wydarzenie promuje wartość folkloru i pomaga w jego pielęgnowaniu. - TKB można nazwać swoistym +folklorystycznym szczytem+. Przemawiają za tym ilość zespołów polskich i zagranicznych, a także rozmach imprezy, ilość koncertów oraz scen, na których wystąpią grupy - wskazała.

Podczas Tygodnia folklor będzie królował na głównych arenach - w Wiśle, Żywcu, Szczyrku, Oświęcimiu i Makowie Podhalańskim, a także podczas imprez towarzyszących w Istebnej, Ujsołach i Jabłonkowie na Zaolziu.

W amfiteatrze żywieckim w ramach TKB rozpoczął się 47. Festiwal Folklor Górali Polskich. W imprezie wystąpią 23 zespoły z Nowosądecczyzny, Beskidów, Orawy i Podhala. Ubiegają się o główną nagrodę, którą jest "Złote Żywieckie Serce". Rywalizacja będzie się toczyła do wtorku.

W sobotnim wystąpili m.in. "Kasinianie-Zagórzanie" z Kasiny Wielkiej, którzy pokazali tradycyjne zaślubiny oraz zespół z Zaolzia "Oldrzychowice" z prezentacją "Powitanie arcyksięcia Rudolfa na rynku w Wyndryni".

Od środy Żywiec będzie areną Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Wystąpi 18 zespołów z 16. krajów. Publiczność zobaczy m.in. prezentacje Bułgarów, Chorwatów, Hiszpanów, Węgrów, Egipcjan i Meksykanów. Polskę będą reprezentowały: "Mały Śląsk" z Radzionkowa, "Wesele Krzemienickie" z Krzemienicy na Podkarpaciu i "Wierchy" z Milówki na Żywiecczyźnie. Laureatów poznamy w sobotę.

Tradycyjnie Tygodniowi towarzyszy Festyn Istebniański w Istebnej, który wystartował w sobotę. Odbędą się także Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach i Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu.

Tydzień Kultury Beskidzkiej nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja Tygodnia odbyła się w 1964 r. w Wiśle i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta. Impreza rozpoczyna się zwykle w ostatni weekend lipca. W tym roku została przesunięta ze względu na Światowe Dni Młodzieży. 53. edycja Tygodnia potrwa do 14 sierpnia.