Dwa tysiące zbiorników zawierających podejrzane substancje, znaleziono na nielegalnym składowisku w Skarbimierzu-Osiedlu, w powiecie brzeskim. Policja prowadzi śledztwo w tej sprawie. Ze względu na zagrożenie skażeniem wczoraj rozpoczęto wywózkę chemikaliów do utylizacji – poinformowała Nowa Trybuna Opolska.

Nielegalne składowisko policja odkryła w piątek 15 maja br., po telefonicznym zgłoszeniu od mieszkańców. Na miejscu zjawili się również strażacy z grupy ratownictwa chemicznego z Wrocławia, oraz inspektorzy z WIOŚ.

Znaleźliśmy tam około 2000 zbiorników o pojemności 200 i 1000 litrów, w których gromadzone były substancje nieznanego pochodzenia - informuje młodszy aspirant Patrycja Kaszuba z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu. Ujawniono 2 tysiące pojemników o pojemności 200 i 1000 litrów z chemikaliami niewiadomego pochodzenia i składu.

Po zbadaniu zawartości zbiorników podjęto decyzję o ich wywiezieniu, ze względu na potencjalne zagrożenie dla ludzi i środowiska. Akcja ruszyła wczoraj, a zaangażowano do niej 9 zastępów strażaków.

Policja wszczęła śledztwo, które ma wyjaśnić pochodzenie chemikaliów i ustalić osoby odpowiedzialne za ich nielegalne składowanie. Postępowanie jest nadzorowane prze Prokuraturę Rejonową w Brzegu, przy współpracy z inspektorem ochrony środowiska. Organy ścigania zaapelowały o pomoc w ustaleniu sprawców.