- Polska Racja Stanu wymaga abyśmy w tej sprawie złożyli oświadczenie w związku z bardzo trudną sytuacją ekonomiczną polskich producentów ogórków i pomidorów. Ograniczony popyt krajowy, zamkniecie dostępu do eksportu na teren Federacji Rosyjskiej powoduje, że duża część producentów nie sprzedaje swojej produkcji. Nie dość, że  producenci nie mają zysku, to także nie mają nawet zwrotu nakładów jakie ponieśli na kosztowną produkcję szklarniową - apelowali przedstawiciele.

Sprzyjająca pogoda powoduje, że kolejne partie warzyw dojrzewają, a są to produkty, które jeżeli nie zostaną teraz sprzedane trafią do utylizacji. Skutek będzie tylko jeden, w kolejnym sezonie nasadzeń ci producenci nie będą w stanie, ze względów ekonomicznych odnowić produkcji.

Taka sytuacja jak dziś  to nie tylko groźba upadłości dla niektórych przedsiębiorstw ogrodniczych, ale także groźba masowych zwolnień pracowników, którzy w tych gospodarstwach byli zatrudnieni, czytamy w wystąpieniu.

- Dlatego apelujemy do polskich mediów , aby w swoich przekazach uwzględnili właśnie Polską Rację Stanu, aby media przekazały czytelny sygnał polskiemu, konsumentowi, że nie ma zagrożenia zdrowia w związku z tym, że polskie ogórki i pomidory pod względem sanitarnym są bezpieczne i wolne od bakterii typu Escherichia coli - dodawali uczestnicy Konferencji SPRH.