PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Ryś Horaj, który nabrał sił w Bielsku-Białej, wrócił do lasu na Roztoczu

Ryś Horaj, który nabrał sił w Bielsku-Białej, wrócił do lasu na Roztoczu fot. shutterstock

Do natury na Roztoczu wrócił ryś Horaj, który przez ostatnie miesiące dorastał w ośrodku rehabilitacji zwierząt "Mysikrólik" w Bielsku-Białej. Poinformowało o tym ekolodzy ze Stowarzyszenia dla Natury Wilk, który jesienią znaleźli kocię. Bez nich by nie przeżyło.



Powrót Horaja do natury zobaczyć można w internecie, gdzie miłośnicy zwierząt umieścili film z tego wydarzenia. Dostępny jest on pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=QsxR8ZQ_Zs0

W listopadzie ub.r. na drodze krajowej 17, przed przejściem granicznym w Hrebennem na Roztoczu, pod kołami samochodu zginęła dorosła rysica. Kotka osierociła 7-miesięcze kocię, które błąkało się głodne i wystraszone w sąsiadującym z drogą lesie.

Na pomoc zwierzęciu ruszyli przyrodnicy z Wilka i Roztoczańskiego Parku Narodowego, a także lokalnych stowarzyszeń.

- Rysia udało się bezpiecznie odłowić i przewieźć do ośrodka rehabilitacji zwierząt <<Mysikrólik>> w Bielsku-Białej. Tam przeszedł szczegółowe badania weterynaryjne. Otrzymał imię Horaj - podali działacze stowarzyszenia Wilk.

Przez kolejne miesiące zwierzę nabierało sił w specjalnie przygotowanej wolierze w "Mysikróliku". Ryś wyrósł i zmężniał. Na początku maja był gotów do powrotu na wolność.

- Horaj, po gruntownym przebadaniu przez lekarza weterynarii, otrzymał nowoczesną obrożę telemetryczną. Zespół Stowarzyszenia dla Natury <<Wilk>> przewiózł go na Roztocze. Horaj został wypuszczony w otulinie Roztoczańskiego Parku Narodowego - podało stowarzyszenie.

Ekolodzy zaznaczyli, że dzięki obroży telemetrycznej i fotopułapkom monitorują wraz z pracownikami Parku, jak ryś radzi sobie na wolności.

- Podobnie jak inne roztoczańskie rysie i wilki, Horaj regularnie przekracza drogi publiczne przechodzące przez Roztoczański Park Narodowy i jego otulinę. Apelujemy gorąco do kierowców o szczególnie ostrożną jazdę w tym obszarze. Nie dopuśćmy, by pod kołami samochodu zginął kolejny roztoczański drapieżnik - zaapelowali.

Rysie są ssakami drapieżnymi z rodziny kotowatych. Ich populacja w Polsce szacowana jest na ok. 300 osobników. Dorosły ryś może mierzyć od 100 do 150 cm. Wysokość w kłębie sięga 75 cm. Osobniki, z wyjątkiem samic z młodymi, prowadzą samotne życie. Rysie użytkują duże areały, które w górach sięgają 100-140 km kw. W Polsce są pod ścisłą ochroną.

Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" istnieje od 1996 r. Siedzibę ma w Twardorzeczce u stóp Skrzycznego. Zajmuje się ochroną przyrody, a szczególnie działaniami na rzecz ssaków drapieżnych - wilków, rysi, niedźwiedzi, wydr, borsuków i innych gatunków. Jego członkowie prowadzą działalność edukacyjną i badawczą.

Ośrodek Mysikrólik jest jednym z nielicznych w Polsce, który pomaga chorym lub kontuzjowanym dzikim zwierzętom. Jego twórcy, Agnieszka i Sławomir Łyczkowie, chcą stworzyć lecznicę z prawdziwego zdarzenia. Brakuje im jednak pieniędzy na sprzęt oraz remont pomieszczeń. Można ich wesprzeć na stronie https://www.mysikrolik.org/. 



Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (10)

  • to nie bajki 2020-05-11 20:00:16
    Żeby tylko rysiek na nadgorliwego myśliwego nie trafił których nie brakuje bo nie wróżę mu długiego życia a takich historii poza ''branżą'' nie poznacie nigdy.
    • nn 2020-05-11 20:50:35
      W ubiegłym roku Stowarzyszenie "Wilk" prowadząc badania nad roztoczańskimi wilkami wykryło 4 przypadki zastrzelenia tych drapieżników. teren jest taki, że nie ma mowy o konfliktach z hodowcami więc tropy prowadzą do miejscowych kół łowieckich. A Horaja, mam nadzieję, zobaczę jeszcze kiedyś. Byleby nie zapuszczał się na ukraińską stronę Roztocza, bo tam równie bezwzględnie zabija się rysie.
      • xxxxx 2020-05-12 09:02:26
        do nn,..... Dominik Wojtuch od 7 lat nie żyje, przestań pisać takie bzdury bo to piszesz nadaje się dla przedszkolaków. Jeżeli poczytasz kroniki policyjne na temat kłusownictwa na wsi to występują zawsze takie zdania,....ślady prowadziły do zabudowań...... Kłusownctwo na wsi jest ogromne a zwłaszcza teraz gdy wiejskie wyrostki kupili mocne wiatrówki strzelają bażanty i kuropatwy
      • prawda boli,ale wkrótce pójdziecie do krainy wiecznych łowów i będzie spokój 2020-05-12 14:42:36
        To znaczy ,że nie mógł wypowiedzieć takich słów w 2006 roku? bo siedem lat nie żyje? Opowieści w kołach kto co strzelił i kiedy nie przeczytacie w gazetach,o tym się słyszy przy stole po wódce...
    • Ryś 2020-05-12 06:14:07
      Rysie zabijają rolnicy kłusownicy po kryjomu a nie myśliwi, ośle.
      • nn 2020-05-12 06:23:36
        Łowczy okręgowy PZŁ Wojtuch w wypowiedzi dla lokalnego pisma:"na Roztoczu jest za dużo wilków i rysi". "Kronika Tygodnia"2006 r. A inwokację daruj sobie.
      • nn 2020-05-12 09:18:17
        Do "to nie bajki"- zgadza się, skala nielegalnego odstrzału na Roztoczu jest taka, że rejon Gór Świętokrzyskich zasiedliły nie wilki roztoczańskie-choć mają najbliżej- a wilki z północnego-wschodu Polski. Tyle mówi genetyka.
      • to nie bajka 2020-05-12 14:37:09
        Dlaczego redakcja usunęła mój komentarz w którym opisuję jak dzwoniący z ogłoszenia człowiek z Janowa Lub. opowiada o stratach powodowanych przez wilki i o tym jak ''zrobił zdjęcia" ośmiu z nich ? Czy nazywanie mnie osłem przez poprzednika jest ok? a riposty nie można używać? Czy ktoś z redakcji poluje i wstydzi się tego,że jest odgórne przyzwolenie na cichy odstrzał rysi i wilków?
  • qw 2020-05-11 19:36:28
    musimy zaimportowac z rosji z 10000 wilkow bobrow kormoranow łosi saren plage mysz i szczurow i inne plagi tez a co niech rolnicy maja niech sie mecza w rumuni namnozyli niedzwiedzi ze rolncy boja sie wychodzic na pola bo sa atakowani przez niedzwiedzie! LUDZIE! WE WSZYSTKIM JAKIS UMIAR WE WSZYSTKIM JEST JAKIS SENS I JAKAŚ LOGIKA! TAK NA CHŁOPSKI ROZUM NALEZY OKRESLIC LIMIT pojemnosc łowiska i tego sie trzymac! zwierze chronione wlasnoscia panstwa ale jak zrobi krzywde to juz panstwo umywa rece np wypadki z łosiami!
    • nn 2020-05-11 20:52:44
      Artykuł jest o rysiu, gatunku naprawdę rzadkim i pełniącym bardzo dobrą rolę regulatora zwierzyny płowej. Po co ten wtręt?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.228.11.9