Müller przypomniał we wtorek w wypowiedzi dla Polsat News, że rząd będzie w tym roku realizował rekompensaty dla rolników dotkniętych suszą w wysokości 1000 zł do hektara w przypadku gdy 70 proc. upraw zostanie zniszczonych i jest to pomoc "analogiczna" do zeszłego roku, gdy do rolników trafił 2 mld zł państwowego wsparcia.

Rzecznik dodał, że obecny rząd zwiększył czterokrotnie pomoc dla rolników dotkniętych suszą w porównaniu z poprzednikami - w 2015 r. otrzymali niepełna 0,5 mld zł.

Müller deklarując, że rząd jest gotów przeznaczyć w tym roku na wsparcie dla rolników dotkniętych suszą takie same środki jak w zeszłym, wyraził jednak nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby, gdyż w tym roku efekty "suszy będą mniejsze".

Pytany o rozwiązania długofalowe planowane przez rząd, mające służyć niwelowaniu negatywnych efektów suszy w rolnictwie, Müller poinformował, że we wtorek rząd "podsumuje kwestie rolne" dotyczące suszy.

- W programach rządowych mamy w tej chwili działania związane z tzw. małą i duża retencją, czyli budowaniem dużych i małych zbiorników wodnych, które pomagałyby w czasie suszy. Nie jest sztuką dopłacać gdy jest susza, ale trzeba ten problem rozwiązać systemowo. Nie spowodujemy, że deszcz będzie padał częściej, ale możemy gromadzić tę wodę, która spada w formie deszczu i później ją wykorzystać podczas suszy na pomoc w przypadku upraw, które potrzebują co roku takiego wsparcia wodnego - powiedział rzecznik rządu.

Straty spowodowane przez tegoroczną suszę szacuje się na 1 mld 87 mln 955 tys. zł - wynika z informacji ministra rolnictwa. Zgodnie z danymi z początku sierpnia br. suszę zanotowano w 134 tys. 289 gospodarstwach rolnych na powierzchni 1 mln 805,5 tys. ha upraw.