PRZEGLĄD PRASY: Niewiele ponad rok utrzymała się na stanowisku szefa ARiMR w Rzeszowie Maria Fajger. W czwartek odwołał ją prezes Agencji Grzegorz Spychalski - pisze Marcin Kobiałka.

(...) Odwołanie Fajger splotło się z ostatnimi wystąpieniami Andrzeja Leppera, który w środę publicznie mówił, że działacze Samoobrony nie są dopuszczani do publicznych stanowisk. Skarżył się, że dostają je ludzie z PO i SLD. W czwartek Maria Fajger została odwołana, a jej miejsce ma zająć osoba popierana przez Leppera. Najpoważniejszym kandydatem jest Stanisław Dubas, były członek... SLD, który szefem podkarpackiej Agencji był w latach 2002-2004. Ale Dubas związał się teraz z Samoobroną. (...)

Innym działaczem, którego Samoobrona zamierza rekomendować na dyrektora Agencji, jest Edward Smyk, kanclerz Wyższej Szkoły Gospodarczej w Przemyślu, która uchodzi za kuźnię kadr członków partii Leppera. Naukę w niej pobierała m.in. Zbyrowska i Wanda Łyżwińska, posłanka z Radomia. Obie zasłynęły z tego, że pierwsza w ciągu 16 miesięcy zrobiła maturę, a druga nie pamiętała, co studiuje. (...)

Zarówno Stanisław Dubas, jak i Edward Smyk szefowali także wojewódzkim ośrodkom ruchu drogowego. Pierwszy w Rzeszowie, drugi przez 3,5 miesiąca w Przemyślu. Smyk pracował w przemyskim WORD-zie w 2003 r. Miał podpisaną umowę na czas określony. Ówczesny Zarząd Województwa Podkarpackiego jej nie przedłużył, bo uznał, że Smyk doprowadził ośrodek do strat sięgających 100 tys. zł.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego Smyk startował z listy Samoobrony.

Źródło: Gazeta Wyborcza - Rzeszów