Prezydent Andrzej Duda dokonał we wtorek zmian w składzie rządu. Jedną z nich było objęcie przez Henryka Kowalczyka funkcji wicepremiera i ministra rolnictwa. Dotychczasowy minister rolnictwa Grzegorz Puda został ministrem funduszy i polityki regionalnej, Piotr Nowak - ministrem rozwoju i technologii, Kamil Bortniczuk - ministrem sportu i turystyki, a Anna Moskwa ministrem klimatu i środowiska w miejsce Michała Kurtyki, który odszedł z rządu.

Sawicki pytany w środę w Programie Pierwszym Polskiego Radia o zmiany w rządzie i nowego ministra rolnictwa powiedział, "że mamy sytuację, w której jednego odchodzącego ministra Michała Kurtykę zastępuje czterech nowych ministrów".

"A więc widać wyraźnie, że po kilku latach rządzenia premier Mateusz Morawiecki doszedł do wniosku, że ekipę ma za słabą, że trzeba ją wzmocnić kolejnymi czterema ministrami. I powiem szczerze, że z całej tej czwórki, jeśli patrzę na pana Henryka Kowalczyka, wicepremiera, to ja go oceniam dość dobrze" - powiedział poseł PSL.

Dlatego, że - jak dodał - "jest to człowiek doświadczony, zarówno w kwestii parlamentarnej, jak i kwestii politycznej, ministerialnej". "Pełnił już funkcje ministrów, wiceministrów, był szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów, był szefem komisji finansów publicznych, więc doświadczenie ma duże" - zaznaczył Sawicki.

Według niego, z ostatnich wywiadów, których udzielił Kowalczyk wynika, że "problemy w rolnictwie diagnozuje prawidłowo".

"Co prawda nie jest rolnikiem, ale mam nadzieję, że jego matematyczne wykształcenie pozwoli mu na to, żeby przedstawił premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu jak bardzo rolnicy, jak bardzo polska wieś przez ostatnie sześć lat zubożała. I że ma sposób na to, żeby przynajmniej te trzy podstawowe problemy, o których w wywiadach mówi, a więc Afrykański Pomór Świń (ASF), kwestie związane z drożyzną nawozów, czy sprawy dotyczące ochrony środowiska, w polskim rolnictwie zrealizować" - powiedział poseł ludowców.

Sawicki zaznaczył, że oczekuje aktywnego działania nowego ministra rolnictwa. "I mam nadzieję, że po tych trzech poprzednich ministrach, ten gorszy nie będzie" - dodał poseł PSL.