- Chcę zapewnić tych wszystkich, którzy ucierpieli w tragicznych zdarzeniach, ostatnich huraganach, że tak jak powiedział w czwartek premier, żadna z rodzin nie pozostanie bez pomocy - powiedział Sawicki.

Podkreślił, że rozmawiał o czwartkowych zdarzeniach i pomocy dla poszkodowanych z wojewodami łódzkim i mazowieckim, premierem Donaldem Tuskiem oraz wicepremierem Waldemarem Pawlakiem. - Zarówno rząd, jak Straż Pożarna - państwowa i ochotnicze, udzielą wsparcia, włącznie ze wsparciem finansowym - powiedział.

W czwartek, w wyniku nawałnic w Łódzkiem i Mazowieckiem wichury uszkodziły 790 budynków. Wiatr powalił setki drzew i pozrywał linie energetyczne. Nie ma ofiar w ludziach.

Strażacy zabezpieczali uszkodzone domy plandekami i usuwali powalone drzewa. Wypompowywali też wodę z zalanych budynków. Pracownicy energetyki próbowali przywrócić dostawy prądu do najbardziej poszkodowanych miejscowości. Tam, gdzie nie działają ujęcia wody, podstawiono beczkowozy.

Szacowanie strat po nawałnicach może potrwać kilka dni. W miejsca najbardziej dotknięte nawałnicami skierowano dodatkowe jednostki straży pożarnej.

Sawicki podziękował też klubowi SLD, za to, że wnioskował o debatę i że dzięki temu dojdzie do rozmowy o sytuacji polskiego rolnictwa. Zaznaczył, że nie będzie cytował całej stustronicowej pisemnej informacji o sytuacji w rolnictwie, którą przygotował jego resort i przekazał posłom.