Rozpatrywany senacki projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne uzupełnia ustawę z grudnia ub.r., która wyłączyła spod egzekucji zwierzęta i rzeczy ruchome potrzebne do prowadzenia gospodarstwa rolnego przez zadłużonego rolnika.
Proponowane przepisy ograniczają częściowo te wyłączenia. Zgodnie z projektem, wyłączenia spod egzekucji nie znajdą zastosowania w razie równoczesnego skierowania egzekucji do wszystkich nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego prowadzonego przez dłużnika.
Jak uzasadnili autorzy nowelizacji, proponowana regulacja rozwiąże problem związany z pozyskiwaniem przez rolników zabezpieczeń wymaganych przy udzielaniu finansowania działalności rolniczej przez banki.
"Warunkiem udzielenia kredytu przez instytucje finansowe jest bowiem ustanowienie odpowiedniego zabezpieczenia na wypadek, gdyby dłużnik nie wywiązał się z zaciągniętego zobowiązania. Z kolei brak możliwości zaspokojenia roszczenia ze składników majątkowych należących do rolnika, a w konsekwencji także brak możliwości ustanowienia wymaganego zabezpieczenia, bo de facto taki skutek mogą mieć regulacje Kodeksu postępowania cywilnego w aktualnym kształcie, może prowadzić do tego, że rolnicy nie będą w stanie pozyskać finansowania prowadzonej działalności rolniczej" - wskazano w uzasadnieniu zmian.
Senator PSL Ryszard Bober prezentując w środę projekt noweli w Sejmie podczas pierwszego czytania w Sejmie powiedział, że banki i związki rolnicze wskazały na wątpliwości co do możliwości kredytowania sektora rolniczego w związku z grudniowymi zmianami w prawie. Jak dodał, Senat podzielił wszystkie wątpliwości wyrażane przez instytucje finansowe i ARMiR.
Senator zwrócił się do Sejmu o procedowanie w trybie pilnym z uwagi na zbliżające się wiosenne prace w gospodarstwach rolnych.
Podczas pierwszego czytania w Sejmie poseł PiS Krzysztof Lipiec zapowiedział, że jego klub poprze proponowaną ustawę. Podkreślił, że nowela ta jest dokończeniem grudniowej ustawy i wychodzi na przeciw środowiska bankowego i rolników. - Ta ustawa spowoduje, że finansowanie działalności rolniczej będzie płynne przede wszystkim dla rolników indywidualnych - zaznaczył.
Przedstawiciel PO poseł Piotr Borys także w pełni poparł procedowane zmiany. - Będziemy popierać wszystkie trzy przedstawione propozycje(...) Trzy artykuły w sposób kompleksowy usuwają blokady, które się pojawiły - zapowiedział Borys. Poparcie proponowanych zmian zapowiedzieli także przedstawiciele: Lewicy, Koalicji Polskiej, Polski 2050. Przeciwko zmianom byli posłowie koła Kukiz'15.
Po zakończeniu pierwszego czytania wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski poinformował, że proponowana ustawa trafi teraz do dalszych prac w komisji sejmowej.
Komentarze