Podejrzany o gromadzenie na swoich nieruchomości szkodliwych substancji został zatrzymany i usłyszał już zarzut składowania odpadów niebezpiecznych – poinformowała Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu. Śledztwo w tej sprawie prowadziły Prokuratura Rejonowa w Chodzieży oraz funkcjonariusze z pilskiej komendy powiatowej. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie o wartości 700 tys. złotych. Zatrzymanemu 50-latkowi kara pozbawienia wolności do lat 5 oraz bardzo wysoka grzywna.

Zatrzymany 50-latek przez kilka miesięcy zwoził i składował znaczne ilości odpadów niebezpiecznych. Plastikowe pojemniki i beczki z chemikaliami rozlokował na swoich działkach. Przeprowadzone analizy wykazały, że odpady stwarzały zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi oraz środowiska.

Na poczet przyszłych kar Prokurator Rejonowy w Chodzieży wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym na kwotę 700 tys. złotych. Sprawcy grozi grzywna w wysokości 600 tys. zł. Prawdopodobnie będzie musiał tez zapłacić około 100 tys. zł nawiązki na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Za zarzucane mu przestępstwo grozi też kara do 5 lat pozbawienia wolności.