Wiąże się to przede wszystkim z estetyką świąteczną. Jaja o białej skorupce wyglądają ładniej, ozdabiając je łatwiej nadać im porządaną barwę, świetnie prezentują się w święconce, czy na wielkanocnym stole. Ale skąd bierze się białe zabarwienie skorupy naszego wielkanocnego jaja?

Nie można go wywołać poprzez żywienie, tak jak wzrostu intensywności koloru żółtka. Kolor ten warunkowany jest genetycznie, co potwierdzają eksperci Działu Hodowli i Oceny Drobiu z Krajowej Rady Drobiarstwa - Izby Gospodarczej w Warszawie  i uzyskuje się od niektórych ras niosek na przykład - Leghorn, drobiu o białym upierzeniu.

Ze względu na popyt w skali roku najczęściej hodowanymi nioskami są brązowo upierzone krzyżówki również brązowo upierzonego samca - potomka dwóch rodów rasy Rhode Island Red, oraz biało upierzonej samicy - uzyskanej od dwóch rodów Rhode Island White. Uzyskane z tego krzyżowania nioski znoszą jaja o barwie brązowej. To właśnie domieszka rasy Rhode Island Red sprawia, że jaja te nie mają barwy białej.

Pomimo, że nie można jednoznacznie stwierdzić, że jaja o brązowej barwie skorupy są lepsze pod jakimkolwiek względem od białych, to właśnie one są najczęściej wybierane przez konsumentów, co potwierdzają pracownicy fermy drobiu Woźniak w Rawiczu.

Pisanki z białych jajek łatwiej przygotować i są ładniejsze, dlatego są chętniej kupowane. Wiedzą o tym bazarowi sprzedawcy i żądają za nie o kilka groszy więcej.