Ochłodzenie w Europie jest spowodowane nagłym ociepleniem stratosfery w odległości około 30 km od bieguna północnego. Ocieplenie to wynika z załamania wiatrów zachodnich, które prowadzi do zimnych wschodnich wiatrów pochodzących z Syberii, wpływających na temperatury w Europie.

Dla większości krajów Europy: od Hiszpanii po Grecję i od Irlandii po Rosję, spodziewany jest okres, w którym temperatury będą znacznie niższe niż przeciętnie w okresie zimowym i potrwają w tym i następnych 2-3 tygodniach. Począwszy od 28 lutego temperatury poniżej -10 st. C wystąpią w zachodniej Europie, a także na Białorusi, Ukrainie i w Polsce. W Europie Środkowej, północnych Włoszech, na Bałkanach i w krajach bałtyckich z kolei spodziewać się można temperatury poniżej -6 st. C, zaś dla południowej Europy prognozowane są temperatury w od -3 st. C do -6 st. C.

Prognoza z 28 lutego br.
Prognoza z 28 lutego br.

Cztery dni temu w wydanej prognozie pogodowej dodatkowo zamieszczono informację dotyczącą Europy Południowej (od Portugalii do Turcji), gdzie w najbliższych dniach (28 lutego - 4 marca) spodziewane są opady znacznie przekraczają normę, a mieszkańcy tej części kontynentu będą musieli się zmagać z intensywnymi opadami śniegu lub deszczu, podmuchami wiatru, a także powodziami zwłaszcza na Bałkanach.