Pod koniec lutego łódzcy radni przyjęli 21 uchwał w sprawie zamiaru likwidacji placówek oświatowych, w tym 18 szkół. Uchwały poparli radni PO i połowa radnych PiS. Przeciw byli samorządowcy SLD. Głosowaniu towarzyszyły protesty nauczycieli, rodziców i uczniów.

W ślad za uchwałami wpłynęło też do wojewody ponad 40 skarg związków zawodowych działających w oświacie, radnych SLD, rad osiedli, rodziców i dyrekcji szkół. Prawnicy wojewody badali m.in. sprawę wymogu konsultacji projektów uchwał ze związkami zawodowymi, przedstawienia projektów do zaopiniowania przez komisje Rady Miejskiej oraz zastosowanie trybu likwidacji do zespołów szkół.

W dwóch pierwszych sprawach prawnicy wojewody nie dopatrzyli się naruszenia prawa.

Ich zdaniem konsultowane ze związkami zawodowymi może być zarówno uchwała o zamiarze jak i uchwała o likwidacji szkoły. W związku z tym dopiero w przypadku nieskonsultowania tych ostatecznych projektów doszłoby do naruszenia prawa. Prawnicy wojewody uznali również, że projekty intencyjne zostały skierowane do zaopiniowania przez dwie komisje Rady Miejskiej, choć komisje nie wydały opinii co do poszczególnych projektów.

Zdaniem wojewody Jolanty Chełmińskiej wątpliwości prawne pojawiły się jednak w przypadku dziewięciu uchwał o zamiarze likwidacji szkół wchodzących w skład zespołów szkół bądź zamiaru likwidacji całych zespołów. Wojewoda przywołała orzeczenie WSA w Gliwicach, który uznał, że nie może być zlikwidowana szkoła, która jest częścią większej struktury. Żeby zlikwidować taką szkołę najpierw należy wyłączyć ją z zespołu, ewentualnie trzeba rozwiązać cały zespół.

"Ponieważ sami mamy wątpliwości, będziemy kierować skargę do WSA w Łodzi, bo nie chcielibyśmy stosować nadinterpretacji" - poinformowała w poniedziałek na konferencji prasowej Jolanta Chełmińska. Sprawa dotyczy pięciu szkół w zespołach i czterech zespołów szkół.

Jak przyznała dyrektor wydziału prawnego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi Elżbieta Staszyńska, złożenie skargi do sądu o stwierdzenie nieważności uchwał nie wstrzymuje prowadzenia procedury likwidacyjnej przez miasto.

"Nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że Sąd Administracyjny podzieli stanowisko wojewody łódzkiego co do naruszenia prawa w przypadku tych dziewięciu uchwał. Jeżeli sąd podzieli jednak stanowisko wojewody, to ta procedura zostanie wstrzymana" - powiedziała Staszyńska. Według niej, w ciągu trzech miesięcy sprawa powinna zostać rozstrzygnięta.

Wiele skarg od rodziców uczniów dotyczyło sprawy nie powiadomienia ich na czas o zamiarze likwidacji szkół. Zgodnie z prawem powinni otrzymać takie powiadomienia na pół roku przed likwidacją, czyli w tym przypadku do końca lutego. Te skargi mają zostać zbadane dopiero po podjęciu uchwał o likwidacji szkół.

Lider łódzkiego SLD Dariusz Joński uważa, że decyzja wojewody nie pozostawia wątpliwości, że popełniono błędy i zaapelował do prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, żeby nie wnosiła pod obrady Rady uchwał dotyczących likwidacji placówek oświatowych. Zapowiedział, że w środę SLD złoży u przewodniczącego Rady Miejskiej obywatelski projekt uchwały dotyczący uchylenia wszystkich uchwał w sprawie zamiaru likwidacji placówek oświatowych. Według niego, podpisało się pod nim już ponad 15 tys. osób.

Odpowiedzialny za oświatę wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski podkreślił, że wojewoda miała pełne prawo, by podjąć taką decyzję. "Czekamy teraz na decyzję sądu w tej sprawie" - powiedział dziennikarzom Piątkowski.