PRZEGLĄD PRASY: Rolnicy z Miechowskiego już zacierają ręce. Liczą, że planowana tu produkcja brykietów ze słomy podreperuje ich domowe budżety – pisze Magdalena Uelito.

Centrum Energii Odnawialnej jest budowane w ramach unijnego projektu „Ochrona historycznych krajobrazów kulturowych do zachowania regionalnej odrębności i wzmocnienia lokalnej gospodarki". Uczestniczy w nim wiele instytucji z Polski, Niemiec, Austrii, Rumunii i Ukrainy. Wiodącym partnerem jest krakowska Akademia Rolnicza.

Na razie plac budowy nie prezentuje się obiecująco. Jednak już niedługo staną na nim nowoczesne urządzenia. W maju powinna ruszyć pełną parą produkcja brykietów ze słomy
torów słonecznych oraz palników na owies.

Centrum ma zostać wyposażone w urządzenia do produkcji taniej i czystej energii. - Gdyby nie ta inwestycja, budynki po dawnej Spółdzielni Kółek Rolniczych popadłyby w całkowitą ruinę – powiedział Magdalenie Uelito Wojciech Piwowarski, sołtys Pojałowic. Jest on jedną z 46 osób, która w swoim gospodarstwie ma zamontowany piec z palnikiem na owies.

Ponieważ Urząd Gminy i Miasta w Miechowie, jako jednostka samorządu terytorialnego, nie może prowadzić działalności gospodarczej przynoszącej zysk, na razie linie technologiczne będą więc pełnić funkcję demonstracyjną. Ale jeśli się okaże, że jest spore zainteresowanie kupnem lub sprzedażą brykietów, niewykluczone, że CEO zostanie wydzierżawione prywatnej firmie. CEO ruszy prawdopodobnie już w maju.

Remont budynku pod CEO będzie kosztował prawie 700 tys. zł, z czego 500 tys. daje gmina, a resztę Unia.

Źródło: Polska-Gazeta Krakowska