Służby wpadły na trop grupy zajmującej się produkcją hurtowych ilości tytoniu. "Członkowie gangu działali na terenie powiatu golubsko-dobrzyńskiego" - powiedziała rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz.

"Funkcjonariusze dokładnie ustalili miejsce nielegalnej produkcji, a następnie weszli do ogromnej hali magazynowej i przeszukali dokładnie wszystkie pomieszczenia znajdujące się w niej" - przekazała rzeczniczka CBŚP.

Zatrzymali czterech obywateli Ukrainy w wieku od 21 do 60 lat. "Chwilę potem dołączył do zatrzymanych 28-letni Polak, który w trakcie akcji przywiózł zaopatrzenie dla pracowników krajalni" - podała.

Z kolei rzeczniczka prasowa Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek dodała, że podczas kontroli hali magazynowej oraz pojazdów znajdujących się na terenie posesji funkcjonariusze znaleźli prawie 11 ton tytoniu do palenia oraz ponad 20 ton suszu tytoniowego. "Zatrzymali również kompletną linię technologiczną do krojenia tytoniu, agregat prądotwórczy, zestawy filtrujące oraz szereg środków służących do nawilżania i aromatyzowania tytoniu, a także dokumenty i gotówkę w wysokości 13,5 tys. złotych" - wyliczyła Anita Wielanek.

"W samochodzie jednego z zatrzymanych funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli jedenaście telefonów komórkowych, urządzenia służące do wykrywania i zagłuszania sygnału GPS i GSM oraz duże zapasy żywności" - podkreśliła rzeczniczka KAS.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Golubiu-Dobrzyniu, gdzie usłyszeli zarzuty karno-skarbowe. Decyzją sądu pięciu zatrzymanych mężczyzn zostało aresztowanych na trzy miesiące.

"Dalsze czynności w sprawie prowadzą funkcjonariusze Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu pod nadzorem Prokuratury" - dodała rzeczniczka KAS.