PRZEGLĄD PRASY: […]Badania nad stanem świadomości kulinarnej Polaków prowadzone były w ostatnim piętnastoleciu kilkakrotnie, a ich wyniki są równie smutne jak mazowiecki pejzaż zimą. Niezmiennie króluje triada: schabowy, pomidorowa z ryżem, pieczony kurczak[…] - pisze Robert Makłowicz. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że całą esencją każdej kuchni narodowej są kuchnie regionalne. Zatem każda kuchnia narodowa jest wynikiem połączenia lokalnych tradycji i doświadczeń kształtowanych na przestrzeni lat przez wiele pokoleń. Jak zwykle, My Polacy lubimy narzekać na wszystko, jednak po wojażach w krajach sąsiednich wracamy przeważnie przekonani o wyższości rodzinnej gastronomi.

Co podamy Unii Europejskiej:

Czechy – Polacy i cudzoziemcy najczęściej zamawiają u nas hermelin marynowany, czyli ser pleśniowy w oliwie. Jednak najbardziej znana potrawa czeska to bramborove knedliky (kluseczki ziemniaczane) z gulaszem podane z duszoną kapustą.
Słowacja – Kuchnia nie różni się wyrażnie od kuchni czeskiej. Narodowym daniem Słowaków są bryndzowe halusky (kluseczki z bryndzą i boczkiem).
Węgry – Kuchnia słynie z gęstej zupy gulaszowej, placków ziemniaczanych z gulaszem oraz zupa rybna.
Słowenia – Typowe słoweńskie potrawy to jota (zupa z ziemniaków, fasoli i kiszonej kapusty) oraz frika (smażone ziemniaki z tartym serem i jajkiem).
Estonia – bardzo popularna jest tutaj pieczona i smażona wieprzowina oraz kaszanka.
Łotwa – tutejsza kuchnia słynie z potrawy (szary groch ze słoniną i cebulą, popijany kefirem).
Litwa – najpopularniejsze są kołduny i kartacze (pierogi z nadzieniem mięsnym).
Rumunia – Narodowym daniem jest mamałyga (kasza kukurydziana przedzielona warstwą masła, sera i jajek). Specjałem są natomiast sarmale – gołąbki.
Bułgaria – dużo tu zapożyczeń z kuchni tureckiej , jagnięce szaszłyki, chłodnik - tarator.

Źródło: Newsweek