Celem konkursu jest promowanie najbardziej aktywnych sołtysów, którzy pracują na rzecz społeczności lokalnej.

Tytułem "Sołtys Roku 2012" uhonorowano Danutę Izydorczyk ze Starych Siołkowic w gminie Popielów (m.in. za krzewienie kultury ludowej i przypominanie dawnych obrzędów Śląska Opolskiego, jak "wodzenie niedźwiedzia"), Zbigniewa Kawę z Kamienia Śląskiego w gminie Gogolin (za to, że jest "liderem odnowy wsi", a jego sołectwo zostało laureatem konkursów na najpiękniejszą wieś).

Wśród laureatów znaleźli się także Andrzej Piotrowski z Karolinowa w gminie Załuski (za propagowanie historii swojej ziemi i budowę profesjonalnego boiska sportowego), Stanisław Staroch z Majdanu Grabiny w gminie Zakrzówek (za organizację imprez i wyjazdów dla dzieci oraz reaktywację orkiestry dętej).

Sołtysem Roku zostali też: Jarosław Jagielski z Ratowic w gminie Czernica, Roman Klewenhagen z Boruszyna w gminie Połajewo, Bernadeta Biała ze Strzyżewa w gminie Sieroszewice, Tadeusz Doliński z Ligoty Dolnej w gminie Kluczbork, Gabriela Puzik z Kadłuba-Wsi w gminie Strzelce Opolskie, Jolanta Szejka z Bełku w gminie Czerwionka-Leszczyny, Grażyna Więch z Ossowa w gminie Wołomin oraz Grażyna Ziernik z Dobrocina w gminie Dzierżoniów.

Tytuł Sołtysa-seniora otrzymała Eryka Jonek, która od 37 lat jest sołtysem w Pawłowicach na Opolszczyźnie.

Laureaci konkursu otrzymali też listy gratulacyjne od prezydenta Bronisława Komorowskiego.