Mowa o nowej świetlicy wiejskiej, która stanęła naprzeciw zabytkowego, drewnianego kościółka w Spale, gdzie odbywają się główne uroczystości – okolicznościowa msza z udziałem prezydenckiej pary, a obok konkurs wieńców dożynkowych z całej Polski.


Jak donosi lokalny portal TomaszówNaszeMiasto.pl, budowa sołtysówki dobiegła już końca. Trwają prace wykończeniowe oraz wyposażanie obiektu. Władze gminy Inowłódz, która jest inwestorem zapowiadają, że świetlica będzie służyć zarówno mieszkańcom, jak i turystom, którzy coraz tłumniej odwiedzają tą urokliwą miejscowość pod Tomaszowem Mazowieckim.


Obiekt kosztował gminę 1 mln zł, ale gmina Inowłódz na inwestycję otrzymała pół miliona złotych dotacji zewnętrznej. Budowa ruszyła latem br., a przetarg na realizacje wygrała firma z Radomia.
Budynek nawiązuje formą do starej, ceglanej zabudowy, pozostałej po siedzibie carskiej rodziny, która w czasach porozbiorowych wypoczywała tu i urządzała w spalskich lasach polowania. Sołtysówka stanęła w miejscu, gdzie kiedyś mieściła się carska kuźnia, która ze względu na zły stan techniczny musiała zostać rozebrana.


Władze samorządowe chcą, by w pomieszczeniach świetlicy zgromadzić i pokazywać turystom pamiątki związane z historią Spały. Trwa zbiórka przedmiotów, zdjęć i wszelkich archiwaliów wśród dawnych i obecnych mieszkańców gminy, którzy zgodzą się udostępnić swoje zbiory. Muzeum w sołtysówce będzie być może już działało podczas następnych spalskich dożynek.