Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, sprawa ma swój początek w ub.r., kiedy to krakowska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie wyłudzania podatku Vat oraz prania brudnych pieniędzy przez grupę przestępczą z Małopolski oraz województwa pomorskiego. Z wiedzy zgromadzonej przez śledczych wynikało, że przestępczy proceder polegał na wyłudzaniu zwrotów naliczonego podatku VAT w związku z pozornymi transakcjami wewnątrz wspólnotowego nabycia i dostawy różnego rodzaju towarów.

Przestępcy wyszukiwali „słupy” na które zakładano firmy, mające „na niby” zajmować się handlem w branży spożywczej. Firmy te wystawiały fikcyjne faktury, a ten sam towar w postaci np. cukierków, kawy czy środków kosmetycznych, był przewożony po kilkanaście razy w tą i z powrotem między firmami, w tym poza granicę Polski, a oszuści przy każdej pozornej transakcji wyłudzali zwrot podatku VAT.W tym celu sprawcy stworzyli nawet własną firmę transportową.
Członkowie grupy posiadali internetowy dostęp do rachunków bankowych firm-słupów i realizowali transfery pieniędzy pomiędzy poszczególnymi podmiotami gospodarczymi. Należności z wyłudzonego VAT-u wypłacali i lokowali w nieruchomościach, luksusowych rezydencjach, jachtach, samochodach czy quadach.

Do tej pory zatrzymano w tej sprawie 8 osób w wieku od 20 do 45 lat. Kilku członków tej przestępczej grupy ukrywało się. W maju br. w Mikołajkach policjanci z Krakowa zatrzymali w policyjnej zasadzce szefa grupy. Natomiast kilka dni temu, 16 listopada br, małopolscy policjanci namierzyli i zatrzymali poszukiwanego przez Prokuraturę Regionalną w Krakowie 44-letniego mężczyznę, mieszkańca województwa pomorskiego, który był kolejnym członkiem grupy. Sprawca poszukiwany zarządzeniem prokuratorskim ukrywał się od maja br. poza granicami kraju. 16 listopada br. został zatrzymany na stacji paliw przy autostradzie A2 w woj. wielkopolskim, gdy zmierzał w kierunku przejścia granicznego.

On również, jak pozostali podejrzani, usłyszał zarzuty prania pieniędzy (art. 299 KK) i 17 listopada został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Wszystkim ośmiu aresztowanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.