Radiowa Trójka po raz 17. przyznała nagrody za najbardziej zaskakującą i zabawną wypowiedź osoby z polskiej sceny politycznej.

- Bardzo mocno zbliżamy się do wyrównania liczby rodzin pszczelich z liczbą rodzin rolniczych. Więc jak już ten wskaźnik wyrównamy poprzez wzrost rodzin pszczelich, a niekoniecznie ubytek rodzin rolniczych, to pewnie tego miodu będziemy mieli więcej - to wypowiedź Marka Sawickiego, posła PSL, która zdobyła serca słuchaczy radiowej Trójki w minionym roku.

Po odebraniu statuetki Marek Sawicki wyjaśnił dziennikarzom dokładniej jak istotne znaczenie mają pszczoły dla przyszłości ludzkości.

- Cieszę się bardzo, że otrzymałem statuetkę właśnie za tę wypowiedź. Mało mówimy o najlepszym wskaźniku środowiska, jakim są pszczoły. To, co powiedział Einstein, że kiedy wyginą pszczoły, człowiekowi pozostaną zaledwie cztery lata życia, jest prawdą. Cieszę się, że przy okazji tego zwrotu będzie się więcej mówiło o pszczołach i zbawiennych dla zdrowia produktach, takich jak miód, kit pszczeli czy ewentualnie inne produkty z niego wytwarzane - wyjaśnił laureat i zapewnił, że statuetka stanie na honorowym miejscu w domu rodzinnym.

Drugie miejsce w plebiscycie zdobył zeszłoroczny "Srebrnousty" John Godson, który zauważył, że trzeba uważać na to, co się mówi i obiecał, że w tym roku zamilknie.

Uznanie słuchaczy zdobyła również bardzo szczera wypowiedź Stanisława Kalemby, który przyznał, że do chwili, kiedy nie został posłem, wykonywał konkretną pracę.

Srebrne Usta to plebiscyt Programu 3 Polskiego Radia, w którym słuchacze wybierają najlepsze, niebanalne wypowiedzi polskich polityków. W tym roku o tytuł "Srebrnoustych" rywalizowało dziesięciu polityków: Mariusz Błaszczak, Włodzimierz Czarzasty, Ludwik Dorn, John Godson, Stanisław Kalemba, Bronisław Komorowski, Tomasz Nałęcz, Krystyna Pawłowicz, Marek Sawicki oraz Donald Tusk.

Plebiscyt został zainicjowany w 1992 roku przez dziennikarkę Trójki, Beatę Michniewicz. Obradujący wówczas Sejm I kadencji obfitował w osobowości wyróżniające się niebanalnym językiem. Posłowie prześcigali się w obrazowych przenośniach, celnych ripostach, niespotykanych figurach retorycznych. Stało się ważne nie tylko to, co kto mówi, lecz także jak to robi. Dziennikarze radiowej Trójki postanowili utrwalić na taśmie oraz w ludzkiej pamięci te zwroty i wyrażenia, które ze względu na swą treść nie zawsze miały szansę przejść do historii. Inicjatorzy plebiscytu mieli poza tym nadzieję, że spojrzenie z przymrużeniem oka na politykę, niekiedy brutalną i zawiłą, dobrze zrobi zarówno jej aktorom, jak i obserwatorom. W myśl przysłowia "mowa jest srebrem, a milczenie złotem" zaproponowali słuchaczom Trójki plebiscyt "Srebrne Usta".

W poprzednich edycjach zdobywcami "Srebrnych Ust" byli między innymi: Władysław Bartoszewski, Renata Beger, Piotr Gadzinowski, Zyta Gilowska, Grzegorz Kołodko, Bronisław Komorowski, Aleksander Kwaśniewski, Janusz Korwin-Mikke, Leszek Miller, Jan Maria Rokita, Nelli Rokita, Donald Tusk i Lech Wałęsa.

- Nie należę do polityków złotoustych, którzy barwnie się wypowiadają. Natomiast merytoryczna wypowiedź polityka, do tego ubarwiona, to wielka zaleta - podsumował Marek Sawicki.