Nagroda została przyznana po raz pierwszy, jest wyrazem uznania dla organizacji pozarządowych bądź osób, które wyróżniają się zaangażowaniem w propagowanie postaw obywatelskich i demokratycznych, szerzenie wartości chrześcijańskich oraz szeroko pojęty rozwój obszarów wiejskich.

Stowarzyszenie "Dom Wschodni-Domus Orientalis" angażuje się w działalność na rzecz chrześcijan zamieszkujących Bliski Wschód.

Szef PiS podkreślił podczas sobotniej uroczystości w Jasionce k. Rzeszowa, że Józef Ślisz wpisał się na karty polskiej historii swoją działalnością jako związkowiec i jako polityk.

- Jako człowiek, który przyczynił się do tego, że Polska jest dziś wolna i jako człowiek, który tą wolną już Polskę w trudnych okolicznościach budował. Budował z tą wiarą, że będzie to Polska sprawiedliwa, że będzie to Polska dla wszystkich - powiedział prezes Kaczyński.

Przypomniał, że reprezentujący niezależny ruch chłopski Ślisz "myślał o Polsce jako o całości, bo każdy dobry Polak, patriota tak myśli".

Kaczyński podkreślił, że tegoroczna nagroda im. Ślisza "trafiła do fundacji bardzo szczególnego rodzaju".

- Konflikt w Syrii, konflikt na Bliskim Wschodzie trwa. Jego ofiarą padają ludzie, różni ludzie, ludzie różnych wyznań, ale padają - i o tym rzeczywiście często zapominamy, bo jest stereotyp, że Bliski Wschód to muzułmanie - także chrześcijanie. Chrześcijanie, którzy od wieków już na tej ziemi są ludźmi, nie obywatelami, bo tam trudno mówić o obywatelach, ludźmi drugiej kategorii, albo i trzeciej kategorii - zaznaczył lider PiS.

Jego zdaniem, pomoc chrześcijanom na Bliskim Wschodzie "jest czymś niezmiernie ważnym, jest naszym wielkim zobowiązaniem".

- Zobowiązaniem nas jako katolików, ale sądzę, że jest to też zobowiązanie o charakterze szerszym, narodowym, związanym z naszą historią. Naszą historią, która taka jest, że nie da się jej oderwać od Kościoła, od historii Kościoła - zaznaczył Kaczyński.

"Jako partia rządząca będziemy czynić wszystko w tym kierunku by pomóc. By chrześcijanie syryjscy doznawali wsparcia tam na miejscu, z wiarą że kiedyś będą mogli wrócić do swoich domów" - mówił lider PiS.

Jego zdaniem, to co robi Dom Wschodni "można połączyć w myślach z tym wszystkim co robił Józef Ślisz". - Jest pewną kontynuacją jego przesłania, które zbudował całym swoim życiem - podkreślił.

Przewodniczący Kapituły Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej Artur Balazs podkreślił, że przyznanie nagrody to dopełnienie testamentu Józefa Ślisza.

- Ten testament to praca dla Polski, rozwiązywanie najtrudniejszych problemów, szukanie porozumienia ponad podziałami politycznymi i obecność Polski w UE - dodał.

Balazs zaznaczył, że nagroda przyznawana jest z przesłaniem Ślisza, aby pochylić się nad tymi najmniejszymi, którzy najbardziej potrzebują naszej pomocy.

Odbierając nagrodę prezes stowarzyszenia ks. Przemysław Szewczyk powiedział, że nagroda im. Józefa Ślisza "przypomina o drugim planie".

- Kiedy patrzymy na karty historii mamy wrażenie, że decyduje o niej kilka osób, bo karty nie są w stanie pomieścić wszystkich (..). Nagroda im. Józefa Ślisza przypomina o drugim planie, który jest równie istotny, ale nie jest uszanowany przez karty historii - zaznaczył.

Ks. Szewczyk dodał, że zdaje sobie sprawę, iż stowarzyszenie "nie rozwiąże spraw Bliskiego Wschodu".

- Historia cały czas czeka na kilka osób, które spiją śmietankę z trudu setek tysięcy osób drugiego planu, które troszczą się o to, co tam się dzieje. I tak nasze stowarzyszenie jest tam obecne, aby pamiętać o ludziach i pomóc tam, gdzie można pomóc - powiedział.

Ks. Szewczyk wyraził nadzieję, że działania stowarzyszenia "wpiszą imię Polski w kraje Bliskiego Wschodu". - Jako kraju, który pamięta, dzieli się tym co ma, jak i dobrami materialnymi, jak i dobrami kulturalnymi i własnym doświadczeniem - podkreślił.

Obecnie stowarzyszenie "Dom Wschodni-Domus Orientalis" działa m.in. na terenie Syrii, Libanu, Turcji oraz Egiptu. Organizuje tam akcje pomocowe, m.in. dla osób bezrobotnych, osób niepełnosprawnych oraz syryjskich uchodźców, uciekających przed wojną w swoim kraju.

W czasie sobotniej międzynarodowej konferencji rolniczej, która odbyła się w Jasionce, prezes Kaczyński spotkał się w cztery oczy z komisarzem ds. rolnictwa i rozwoju wsi UE Philem Hoganem, który wziął udział w panelu poświęconym reformie Wspólnej Polityki Rolnej UE. Panelowi przysłuchiwał się również wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Patron nagrody Józef Ślisz urodził się 20 marca 1934 r. w Łukawcu koło Rzeszowa. Po ukończeniu szkoły średniej przez całe życie prowadził kilkunastohektarowe gospodarstwo rolne w Łące, niedaleko Jasionki.

W 1981 r. był współorganizatorem strajków chłopskich w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych. Strajkujący domagali się wówczas m.in. rejestracji związku zawodowego rolników, zrównania w prawach rolników indywidualnych z sektorem spółdzielczym i państwowym. W lutym 1981 r. był jednym z sygnatariuszy porozumień rzeszowsko-ustrzyckich, które były efektem ponad półtoramiesięcznych strajków rolników w południowo-wschodniej Polsce.

W okresie stanu wojennego Ślisz jako przywódca chłopski był wielokrotnie zatrzymywany. Od 1987 r. kierował podziemnymi strukturami NSZZ "S" Rolników Indywidualnych. W grudniu 1988 r. został członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Jako reprezentant rolników brał udział w obradach Okrągłego Stołu.

W grudniu 1989 r. przegrał wybory z Gabrielem Janowskim o przewodnictwo w NSZZ "S" RI. Na przełomie 1989/90 tworzył Polskie Stronnictwo Ludowe "Solidarność", które w 1992 r. przekształcił w Stronnictwo Ludowo-Chrześcijańskie. Kierowane przez niego SChL w 1997 r. weszło w skład Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. Po 1989 r. przez dwie kadencje pełnił funkcję wicemarszałka Senatu. Zmarł 6 marca 2001 r.

Pośmiertnie (w 2011 r.) odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian politycznych w Polsce".