Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej Joanna Konieczniak, nielegalny biznes działał w pewnej miejscowości w pow. zgorzeleckim. W zabudowaniach gospodarczych, powstała krajalnia tytoniu.

W poniedziałek (12 września br.), strażnicy graniczni weszli na wytypowaną posesję i zatrzymali tam dwóch mężczyzn w wieku 33 i 47 lat, którzy trudnili się przygotowaniem i dystrybucją nielegalnego towaru.

W budynkach gospodarczych i w zaparkowanym na posesji busie funkcjonariusze znaleźli łącznie tonę suszu tytoniowego o wartości blisko pół mln zł. Zabezpieczyli także 17 kg gotowego tytoniu do palenia o wartości 13 tys. zł oraz profesjonalną maszynę do cięcia tytoniu o wartości ok. 40 tys. zł.

W trakcie dalszych czynności funkcjonariusze SG ustalili, że zatrzymany tytoń oraz maszyna należą do 33-latka. W sprawie zostało wszczęte postępowanie, a nadzór nad nim objęła Prokuratura Rejonowa w Zgorzelcu.

-Podejrzanym za popełnione przestępstwo karno-skarbowe grozi wysoka kara grzywny, a nawet kara pozbawienia wolności - dodała rzeczniczka.