Jak poinformował PAP w środę rzecznik KG PSP st. bryg. Paweł Frątczak, spośród 4 874 akcji strażaków 2 071 miało związek z silnym wiatrem. Najwięcej zdarzeń miało miejsce na Mazowszu - 566, w Kujawsko-Pomorskiem - 364, i na Pomorzu - 234.

Zniszczenia wyrządzone przez wiatr to 396 uszkodzonych budynków, w tym 281 mieszkalnych, tysiące połamanych drzew, które tarasowały drogi i szlaki kolejowe, oraz uszkodzone billboardy reklamowe. We wtorek ze względu na silny wiatr rannych zostało dwóch kierowców - w Przechlewie na Pomorzu i w Nidzicy na Warmii i Mazurach.

Tylko we wtorek doszło do 363 pożarów lasów, które swoim zasięgiem obejmowały od kilku do kilkudziesięciu hektarów. Liczbę tę rzecznik PSP określił jako szokującą. 102 razy lasy płonęły na Mazowszu, 39 w Zachodniopomorskiem i 35 razy na Pomorzu. Tego samego dnia doszło do 842 pożarów traw. Również w tym wypadku najwięcej było ich na Mazowszu - 173, a także na Śląsku - 89, i w Zachodniopomorskiem - 69.

Na większości obszarów Polski nadal obowiązuje trzeci, czyli najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach określany przez Instytut Badawczy Leśnictwa. Frątczak zauważył, że z uwagi na prognozy pogody, należy spodziewać się pogorszenia sytuacji.

Aby zagrożenie pożarowe w polskich lasach spadło, potrzeba kilkudniowych, intensywnych opadów deszczu, jednak w najbliższym czasie nadal ma być sucho. Sytuację pogarsza dodatkowo silny wiatr, który utrudnia akcje gaśnicze i sprzyja rozprzestrzenianiu się ognia.

We wtorek doszło do co najmniej dwóch pożarów w lasach w województwach łódzkim i zachodniopomorskim, które powstały w wyniku zerwanych przez wiatr linii energetycznych. We Włodzimierzowie w Łódzkiem podczas akcji ranny został strażak z Ochotniczej Straży Pożarnej.

Od rana w środę dla północnego wschodu kraju Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silny wiatrem. Alerty pierwszego stopnia (najniższy w trzystopniowej skali) obowiązują na Pomorzu, Warmii i Mazurach, na Podlasiu oraz w północnych powiatach województw: mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego.