Sekretarz Generalny Światowego Związku Producentów Rolnych David King, tłumacząc wybór Polski na gospodarza imprezy, wyjaśnił, że nasz kraj jest przykładem państwa, w którym rolnictwo stanowi ważny sektor gospodarki, a jego podstawą są gospodarstwa indywidualne.
"Światowym trendem jest powrót do rodzinnych gospodarstw rolnych. Polska, a szczególnie Małopolska, to doskonały przykład takiego rolnictwa" - powiedział King podczas wtorkowej konferencji prasowej w Krakowie.

"Polska jest krajem otwartym na współpracę. Na kongres przyjadą liderzy organizacji rolniczych z całego świata, którzy wywiezione wrażenia będą potem prezentować na swoim terenie" - dodał.

Jak wyjaśnił prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Władysław Serafin, spotkanie rolników z całego świata trwać będzie od 31 maja do 7 czerwca w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Łomży. Rozmowy będą się odbywać w 15 grupach roboczych - m.in. mięso i pasze (Kraków), owoce tropikalne (Warszawa), zboża i rośliny oleiste (Poznań) oraz mleko (Łomża).

Spodziewane główne tematy dyskusji to problemy globalnej polityki rolnej w roku przeglądu Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej, ekspansja żywności z krajów azjatyckich na rynki europejskie czy problem żywności genetycznie modyfikowanej (GMO). Nowym tematem będzie szeroko pojęte zdrowie rolnika, obejmujące takie zagadnienia, jak dostępność do służby zdrowia, ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, zdrowy tryb życia itp.

Światowy Związek Producentów Rolnych to organizacja o zasięgu globalnym, skupiająca ponad 115 organizacji rolniczych z 80 państw. Jest stałym partnerem ONZ i jej agend zajmujących się rolnictwem, żywnością i zdrowiem.

Źródło: PAP