Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że w środę od godziny 12 w woj. świętokrzyskim mogą występować burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 40 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami może pojawić się grad.

Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje dla całego regionu do północy. Prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych oszacowano na 80 proc.

IMGW prognozuje również, że w związku z burzami na rzekach mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Ostrzeżenie dotyczy zlewni: Wisły, Nidy, Bobrzy, Czarnej Nidy, Świśliny, Kamiennej, Mierzawy, Łagowianki, Koprzywianki, Czarnej oraz Wiernej Rzeki.

Ostrzeżenia dla województwa łódzkiego

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 25 mm do 40 mm, lokalnie w wyniku kumulacji do około 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. W niektórych rejonach może spaść grad - napisano w komunikacie IMiGW.

Opisane zjawiska będą występować od godz. 12 do końca dnia. Prawdopodobieństwo ich pojawienia się określono na 80 proc.

Burze i opady prognozowane są na terenie całego regionu łódzkiego, przy czym dla 21 powiatów wydano ostrzeżenie drugiego stopnia, a dla powiatów: sieradzkiego, wieluńskiego i wieruszowskiego - pierwszego stopnia.