Promesy wręczył w piątek w Kielcach przedstawicielom samorządów wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Sebastian Chwałek. Jak ocenił, ponad 37 mln zł, jakie w 2016 r. otrzymały łącznie z rządowych dotacji świętokrzyskie samorządy na remonty dróg po klęskach żywiołowych, to "znaczna kwota". - Zawsze jest dylemat, kto powinien te środki dostać, ale staramy się je rozdysponować najbardziej racjonalnie, aby zostały wykorzystane tam, gdzie są faktycznie potrzebne - dodał wiceminister podczas konferencji prasowej.

Ponad 1,1 mln zł na realizację pięciu inwestycji otrzymał powiat opatowski. - Ta infrastruktura w dużym stopniu się ulepszy. Najbardziej są zniszczone drogi na słabym piaszczystym podłożu, wypłukiwanym podczas nawałnic, w gminie Iwaniska. Są przejezdne, ale ich nawierzchnia jest pofałdowana i podziurawiona, przez co są niebezpieczne - powiedział dziennikarzom wicestarosta opatowski, Gustaw Saramański.

Powiat kielecki wyremontuje trasy w Bilczy w gm. Morawica oraz między Śladkowem Małym i Kotlicami w gm. Chmielnik. Dotacja wyniosła ok. 740 tys. zł. Jak podkreślił starosta kielecki Michał Godowski, szczególnie oczekiwany przez mieszkańców jest remont w gm. Morawica. Dotyczy bowiem trasy o dużym natężeniu ruchu, ze zwartą obustronną zabudową. Inwestycja, która będzie zrealizowana w tym roku, pozwoli na zapewnienie standardów bezpieczeństwa na drodze.

Z kolei samorząd Morawicy w 2016 r. realizuje już czwarte zadanie w ramach środków z dotacji na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Projekty dotyczą głównie przebudowy dróg szutrowych na asfaltowe. - Tym razem dostaliśmy wsparcie na przebudowę ulicy Chabrowej w Dyminach - niemal 360 tys. zł. Mamy już przetarg i czekaliśmy na tę promesę, żeby móc go rozstrzygnąć i przystąpić do odbudowy drogi - powiedział zastępca wójta gm. Morawica, Marcin Dziewięcki.

Gminy i powiaty otrzymały na realizację 62 zadań ponad 10,9 mln zł dotacji. Środki pozwolą wyremontować lub odbudować 56 km dróg uszkodzonych w latach 2013-2015, głównie przez nawalne deszcze. Dotacje pokryją ok. 80 proc. kosztów każdej z inwestycji, pozostałe 20 proc. wyłożą samorządy.

W sumie w 2016 r. MSWiA przyznało dla kilkudziesięciu świętokrzyskich samorządów promesy na kwotę ponad 37 mln zł, wspierające 278 inwestycji na 217 km dróg lokalnych w regionie. Kolejne ok. 5,3 mln zł przeznaczono na usuwanie skutków osuwisk i zabezpieczenie lessowych wąwozów.

Wiceminister Chwałek zaznaczył, że być może kolejne inwestycje drogowe w regionie będą mogły otrzymać wsparcie dotacyjne jeszcze w tym roku, dzięki oszczędnościom w przetargach. - Nie możemy tego oczywiście już przesądzić, niemniej postaramy się, aby kolejne odcinki dla woj. świętokrzyskiego mogły być zrealizowane - dodał.