Konsolidacja sektora chemicznego przeprowadzana jest w ramach zakładów w Tarnowie, Puławach, Policach i Kędzierzynie Koźlu - poinformował w sobotę dziennikarzy minister skarbu Mikołaj Budzanowski, pytany o udział w konsolidacji spółki Synthos – podaje PAP.

- Na tę chwilę konsolidację sektora chemicznego przeprowadzamy tylko w ramach zakładów azotowych w Tarnowie, Puławach, Policach i Kędzierzynie Koźlu  - powiedział.

Akcjonariusze Tarnowa mają zdecydować w sobotę o podwyższeniu kapitału na NWZ spółki. ZA Tarnów w piątek wezwały do sprzedaży akcji ZA Puławy po 110 zł za sztukę, które stanowią 32 proc. ogólnej liczby głosów na WZ. W wezwaniu podano, że w przypadku jego dojścia do skutku Tarnów planuje zaoferować akcjonariuszom Puław akcje nowej emisji, w wyniku, czego będzie mógł zwiększyć udział w akcjonariacie Puław do 100 proc. głosów na WZ.

W piątkowym komunikacie prasowym MSP poinformowało, że wspiera decyzję Tarnowa o podjęciu działań w celu nabycia i docelowej fuzji z ZA Puławy. MSP uważa, że nowo powstały podmiot ma szansę stać się jednym z filarów polskiego rynku kapitałowego.

ZA Tarnów prowadzą działalność produkcyjną, usługową i handlową w zakresie tworzyw konstrukcyjnych, surowców do ich wytwarzania oraz nawozów mineralnych. W I kwartale 2012 roku Grupa Kapitałowa Azoty Tarnów osiągnęła zysk operacyjny na poziomie 241 mln zł. Przychody firmy to nieco ponad 1,9 mld zł, a zysk netto grupy przekroczył 179,5 mln zł.

W połowie czerwca wezwanie na sprzedaż akcji Puław ogłosił także Synthos. Zamierza kupić 100 proc. akcji firmy. Szacowana wartość przejęcia może wynieść blisko 2 mld zł. Zapisy będą przyjmowane od 9 lipca do 7 sierpnia.

Synthos jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie producentem kauczuków emulsyjnych oraz trzecim europejskim producentem polistyrenu do spieniania.