Jak podaje „AGROlider News” ZA Puławy, Arabia Saudyjska, znaczący importer żywności stawia kolejne kroki w kierunku zabezpieczenia żywności – właśnie zakupiła Continental Farmers Group – firma skupiająca ziemię na Ukrainie i w Polsce – wartość transakcji to ok 60 mln funtów.

Akwizycja ta to jeden z ostatnich kroków w kierunku zwiększenia aktywów Arabii Saudyjskiej po zakupach ziemi w Argentynie, Brazylii, Kanadzie, Sudanie.

Wg estymacji prasowych ostatnie inwestycje tego kraju sięgają 11 miliardów dolarów.

Fahd Balghunaim, Minister Rolnictwa Arabii Saudyjskiej ostatnio powiedział – “ żywność to jedna z najlepszych inwestycji ponieważ mamy do czynienia z rosnącym popytem”

Al Rajhi, 93-letni bankowiec wg Forbes Nr 4 najbogatsza osoba w Arabii S. jest obecnie największym inwestorem w sektorze Agro na Ukrainie.

Continental Farmers Group, założone 19 lat temu posiada w Polsce ok 1,600 ha oraz w dzierżawie ok 1,100 ha. Na Ukrainie, Continental Farmers Group zarządza już 33,000 ha ziemi oraz blisko 10,000 ha obecnie pod rejestracją. Continental Farmers Group planuje osiągnąć cel zarządzanej ziemi 50,000 ha do 2015 roku. Z tego planu już dziś 19,600 ha posiada pod zasiewami ozimymi.