W spotkaniu odbywającym się w gdańskiej komendzie wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oprócz premier uczestniczy minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, wojewodowie z terenów, które ucierpiały w wyniku sierpniowych nawałnic oraz przedstawiciele służb biorących udział w akcjach ratowniczych i usuwaniu skutków wichur.

- Będziemy dzisiaj podsumowywać ten czas, kiedy była niesiona akcja ratownicza po nawałnicach, zobowiązaliśmy się, że do końca sierpnia zostaną zakończone akcje ratownicze i (...) w miarę możliwości prace szacunkowe, tak aby można było wypłacać poszkodowanym we wrześniu odszkodowania, przede wszystkim w celach odbudowy i remontów budynków mieszkalnych. To jest również ten moment, kiedy dzisiaj będziemy mogli podsumować i ocenić akcję i co jeszcze pozostało do zrobienia - powiedziała premier.

Dodała, że wojewodowie przekażą informację na temat tego, jaka jest sytuacja w poszczególnych województwach. - Będziemy mogli też zaplanować działania na kolejne tygodnie. Ale mogę powiedzieć, że ten pierwszy, wstępny etap mamy za sobą, w tej chwili przystępujemy do kolejnego - mówiła Szydło.

Szef MSWiA przypomniał, że do końca sierpnia wojewodowie byli zobowiązani do tego, aby przeprowadzić szacowanie strat po nawałnicach. - Dziś mamy 1 września, więc to odpowiedni czas, żeby takie informacje zostały złożone - mówił.

Zwrócił uwagę, że już 12 sierpnia w sobotę odbyła się wideokonferencja z udziałem premier. - Pani premier uczestniczyła tu, w Gdańsku, w wideokonferencji, na której komendanci wojewódzcy PSP składali meldunki dotyczące przebiegu akcji ratowniczej. W tej wideokonferencji uczestniczyli też wojewodowie. Informowali oni o podjętych działaniach koordynacyjnych o powołaniu sztabów wojewódzkich, powiatowych i gminnych, których zdaniem było niesienie pomocy poszkodowanym w wyniku nawałnicy - podkreślił Błaszczak.

Zaznaczył, że premier odwiedziła miejsca, które zostały dotknięte nawałnicą. - Rozmawiała z poszkodowanymi. Również ja wizytowałem te województwa - przypomniał szef MSWiA.